A Gönyű melletti Erebe-szigetek természeti értékei felbecsülhetetlenek. Vizes élőhelyekként kiemelt szerepet töltenek be a dunai vízi életközösségek fennmaradásában. Élőhely-rekonstrukciója zajlik, a kiszáradt, feltöltődött mellékágrendszerének rehabilitációja az árvíz után folytatódott a hidromechanizációs kotrás módszerével.
A munkálatok ideje alatt a szigetek közötti dunai ágrendszer teljes egészében munkaterületnek minősül. A balesetveszély elkerülése érdekében tilos az Erebe-szigeteknél kajakozni, kenuzni, illetve vízi túrákat szervezni és lebonyolítani.
Miért van szükség az Erebe-szigetek mellékágainak a rekonstrukciójára?
A Duna németországi és ausztriai szakaszán lévő erőművek, a bősi vízlépcső, valamint a szigetközi fenékküszöbök akadályt képeznek a folyó természetes kavicshordalékának útjában. Mivel a folyó az alsóbb szakaszokon nem tudja pótolni ezt az elszállított kavicshordalékot, a Duna főmeder folyamatosan mélyül. Ezáltal pedig a mellékágakba csak nagyon ritkán jut be a víz, pár évente egy-egy magasabb vízállás esetén csak. A mellékágakban az ott felgyülemlett kavicshordalék ennek következtében ott marad. A mellékágak és a dunai főmeder mederszintkülönbsége folyamatos nő, ezáltal a mellékágak szárazodnak, a szigetek pedig elvesztik a „sziget” jellegüket. Ezt a folyamatot szeretnék visszafordítani a Wild Island projekt keretén belül a vizes élőhelyek és a biodiverzitás védelme érdekében. (Fotó: Megújuló Erebe-sziget Facebook-oldala/Takács Gábor)