Ha véletlenül a semmi közepén találnánk magunkat, két lehetőségünk van a túlélésre: megkereshetjük a legközelebbi lakott területet, vagy tüzet rakunk, és reménykedünk, hogy valaki ránk talál. A tudósok számára is pont ez a két lehetőség létezik arra, hogy felhívják az intelligens idegenek figyelmét a Földre.
A csillagászok több mint 70 éve kutatnak más civilizációk rádió- vagy optikai jeleit keresve a földönkívüli intelligencia (SETI) után. A legtöbb tudós biztos abban, hogy a Tejút-galaxis 300 millió potenciálisan lakható világa közül még sok bolygón létezik élet. Sőt, néhány a csillagász úgy gondolja , elég jó esély van arra, hogy egyes életformák intelligenciát és technológiát fejlesztettek ki, habár még soha nem észleltek jeleket más civilizációtól. Ezt a rejtélyt a "nagy csendnek" nevezik. Míg a SETI már régóta része a mainstream tudománynak, addig a METI, vagyis az üzenetküldő földönkívüli intelligencia kevésbé elterjedt.
Az következő pár hónapban két csillagászcsapat üzeneteket fog küldeni az űrbe, hogy megpróbáljanak kommunikálni az esetlegesen odakint fülelő intelligens idegenekkel.
A Földön kívüli élettel való kapcsolatfelvételre tett korai kísérletek 1972-ben kezdődtek, amikor a NASA elindította a Pioneer 10 űrszondát a Jupiter felé, amely egy férfit és egy nőt ábrázoló vonalas rajzot, és szimbólumokat tartalmazó táblát vitt magával, hogy megmutassa, honnan származik az űrhajó. Ezt követte 1977-ben a NASA a Voyager 1 űrszondához csatolt híres Aranylemezzel. Ezek a tárgyak mára már mind elhagyták a Naprendszert. Az első idegeneknek szánt rádióüzenetet 1974-ben a Puerto Ricó-i Arecibo Obszervatóriumból sugározták.
Közel fél évszázaddal az Arecibo-üzenet után két nemzetközi csillagászcsoport új kísérleteket tervez az idegenekkel való kommunikációra.Az egyik ilyen új üzenetet a világ legnagyobb, Kínában található rádióteleszkópjáról küldik majd 2023-ban. Az üzenet a Beacon in the Galaxy nevet viseli, és tartalmazza a prímszámokat és matematikai operátorokat, az élet biokémiáját, az emberi formákat, a Föld helyzetét és egy időbélyeget. A csapat az üzenetet a Tejútrendszer galaxis középpontja közelében, a Földtől mintegy 10-20 ezer fényévre lévő, több millió csillagból álló csoport felé küldi.
A másik kísérlet viszont csak egyetlen csillagot céloz meg. 2022. október 4-én az angliai Goonhilly műholdas földi állomás munkatársai üzenetet sugároznak a TRAPPIST-1 csillag felé. Ennek a csillagnak hét bolygója van, amelyek közül három Föld-szerű világ az úgynevezett Goldilocks-zónában van – ami azt jelenti, hogy folyékony és potenciálisan életnek is otthont adhatnak. A TRAPPIST-1 mindössze 39 fényévre van tőlünk, így akár 78 év is eltelhet, amíg az intelligens élet megkapja az üzenetet, és a Föld megkapja a választ.
A földönkívüliek való kapcsolatfelvétel azért sok etikai kérdést is felvet. Halála előtt Stephen Hawking fizikus nyíltan beszélt arról, hogy a felsőbbrendű technológiával rendelkező idegenekkel való kapcsolatfelvétel veszélyes. Azzal érvelt, hogy rosszindulatúak lehetnek, és ha a Föld helyét megkapják, elpusztíthatják az emberiséget. Mások nem látnak extra kockázatot, mivel egy valóban fejlett civilizáció már tudna a létezésünkről. Aggályok ide vagy oda, a METI-t egyelőre nem szabályozzák nemzetközi előírások, így a kísérletek folytatódnak.