Kezdőlap GYŐR Győr - Közélet

191 millió forintot nyert a a Vízügyi Igazgatóság

Cikkünk frissítése óta eltelt 14 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

Az érintett települések: Vének, Ács, Mérges települések mellett, valamint Árpás és Kisbabot.

 

A projekt előkészítése 2009. december közepén kezdődött meg. Jelenleg folyik a potenciális szennyező források fúrásos feltárása és az érintett települések alatti és eláramló talajvízminőséget jellemző mintavételi pontok kijelölése. A közeljövőben megkezdődnek a talaj- és vízminták laboratóriumi vizsgálatai, azok értékelése, az állapotértékelő és előrejelző dokumentáció és biztonságba helyezési terv általános részeinek kidolgozása.

 

A jövőbeni vízigények kielégítésére ún. távlati vízbázisok lettek kijelölve, ahol ivóvízbeszerzésre alkalmas felszín alatti vízkészlet áll rendelkezésre. Ezek a távlati vízbázisok sérülékeny földtani környezetben vannak, nem rendelkeznek természetes védettséggel. Az itt tárolt vízkészlet ki van téve a felszíni szennyeződés veszélyének.

 

Annak érdekében, hogy e vízkészletek jó állapotát megőrizzük és szennyeződésüket megakadályozzuk, védelmi intézkedéseket kell tenni. Ezt szolgálják a potenciális ivóvíznyerő helyek, azaz a „távlati ivóvízbázisok” biztonságba helyezési munkálatai.

 

Jelen beruházás célja a meghatározott számú vízbázisok közül négy (Vének, Ács, Mérges települések mellett, valamint Árpás és Kisbabot határán) terület védelmének megteremtése, melyek diagnosztikai vizsgálatokkal érhetőek el. Ennek keretében megtörténik a kijelölt területeken a tényleges állapotok felmérése, a potenciális ivóvízkészlet meghatározása, az utánpótlást biztosító területek lehatárolása, és a meglévő állapotok fenntartásának biztosítása.

 

A beruházás érdekében korábban begyűjtött és a projekt megvalósítása során új információkkal bővülő adatbázis feldolgozása folyamatos. Az adatok csoportosítása felhasználásuk célja szerint történik: jellemezniük kell a térség vízbázis védelmi szempontú állapotát, alapadatokat kell szolgáltatniuk a földtani-vízföldtani feldolgozásokhoz, rögzíteniük kell a területhasználatokat.

 

Annak a térrésznek a földtani közegében, ahonnan a vízkivétel pótlódik, illetve a védeni kívánt felszíni területnek a lehatárolása szivárgáshidraulikai számítógépi modellezéssel történik. Ugyancsak adatfeldolgozást jelentenek ennek a felszín alatti szivárgáshidraulikai modellezésnek előkészítő munkálatai, amelyek első lépésben a vízföldtani modell felállítását célozzák.

 

A tevékenységet az időjárási körülmények, a nagyfokú tartós esőzések és a Dunán levonult árvíz, egy időre korlátozták, illetve a belvizes és vízparti területeken megakadályozták. A munkaterületek jelenleg már megközelíthetők, így beindult a potenciális szennyező források fúrásos feltárása és az érintett települések alatti és eláramló talajvízminőséget jellemző mintavételi pontok kijelölése.

 

A már korábban elkészült Árpás és Mérges vízbázisok geofizikai szelvényezése után megtörténtek az Ács-Lovadi réti geofizikai mérések is. Véneknél a vízi mérés a mederfenék radar felvételezésével is kiegészült. A kiértékelés és szelvényszerkesztés rövidesen elkészül.

 

A közeljövőben megkezdődnek a talaj- és vízminták laboratóriumi vizsgálatai, azok értékelése, az állapotértékelő és előrejelző dokumentáció és biztonságba helyezési terv általános részeinek kidolgozása.

 

E beruházás segítségével az érintett területeken élő lakosság egészséges ivóvízellátása érdekében hosszútávon meg tudjuk őrizni a jó vízminőséget. Biztosítottá válik a rendelkezésre álló, de jelenleg tartalékolt ivóvízbázis védettsége annak érdekében, hogy a megfogyatkozó vagy minőségileg leromló állapotú források majdani pótlására, illetve újabb igények kielégítésére bármikor felhasználható legyen.