Kora délután Győrben, a Kis utcában szólalt meg az érzékelő, ahol egy nyílt égésterű kazán volt a fürdőszobában. A város hivatásos tűzoltói rekonstruálták a helyszínt, azonban szén-monoxid koncentrációt nem tudtak kimutatni. A gázszolgáltató szakemberét is a helyszínre kérték, aki karbantartottság hiánya kizárta a készüléket a szolgáltatásból.
Szintén vasárnap délután Ikrényben, a Sport utcában jelzett a szén-monoxidérzékelő. A lakásban egy átfolyós vízmelegítő üzemelt, amikor az érzékelő figyelmeztetett a veszélyre. A győri hivatásos tűzoltók méréseikkel igazolták a mérgező gáz jelenlétét. A gázszolgáltató szakembere kizárta a készüléket a szolgáltatásból a karbantartottság hiánya miatt.
A levegő a hőmérsékletétől függően különböző módon viselkedik, a meleg levegő felfelé, a hideg lefelé áramlik. A kéménykör ennek a fizikai tulajdonságnak az elvén működik, ezért nyáron – mivel a külső hőmérséklet magasabb a bentinél – a nem kifogástalanul működő készülékekből és kéményekből visszaáramolhat a mérgező gáz a lakás légterébe. Ajánlott ezeket a készülékeket és az égéstermék-elvezetőket is rendszeresen felülvizsgáltatni a biztonságunk érdekében.
Érdemes a nyári időszakban elvégeztetni a kémények és a fűtőberendezések időszakos ellenőrzését, mert fűtési szezon elején hosszabb a várakozási idő a szakember megérkezéséig.
A katasztrófavédelem kéményseprő-ipari szerve elérhető a https://kemenysepres.katasztrofavedelem.hu weboldalon és a 1818-as telefonszámon a 9.1-es menüben.
Amennyiben nyílt lánggal működő eszközt használ, ajánlott egy szén-monoxid érzékelő beszerzése is. Ezeknek az érzékelőknek szavatossági idejük van, amelyet a gyártó feltüntet a csomagoláson. A szavatossági idő lejárta után új készüléket kell vásárolni. Megfelelő minőségű, bevizsgált érzékelők listája megtalálható a https://katasztrofavedelem.hu/33883/szen-monoxid-erzekelok weboldalon.
Fotó: illusztráció