Kezdőlap HAZÁNK Hazánk - Közélet

Mégis lehet fehér karácsonyunk?

Közvetlenül karácsony előtt jelentős átalakulás kezdődik Európa időjárásában. A Skandinávia és a Brit-szigetek térségében megerősödő anticiklon megakasztja a megszokott nyugatias áramlást, miközben keleti és déli peremén nagy mennyiségű hideg levegő áramlik a kontinens fölé. Ezzel egy időben a Földközi-tenger térsége is „felébred”: a nyugati medencében egy mediterrán ciklon kialakulása valószínű amely délről enyhébb, nedvesebb levegőt szállít észak felé.

A Kárpát-medence szerdán éppen e két eltérő légtömeg határvonalába kerül, ami kedvez a csapadékképződésnek.

A jelenlegi számítások alapján az már viszonylag biztosnak tűnik, hogy csapadék érkezik, és az ország nagy részét érintheti. Ennek esélye északkeletről délnyugat felé haladva fokozatosan növekszik. A halmazállapot azonban továbbra is kérdéses, mivel nagyban függ attól, milyen mértékű lehűlés következik be a magasabb légrétegekben. Jelen állás szerint északon és a Dunántúlon van nagyobb esély arra, hogy szenteste a csapadék havas esőbe, illetve havazásba váltson.

Összességében tehát izgalmas, de továbbra is sok bizonytalanságot hordozó időjárási helyzet előtt állunk. Érdemes figyelemmel kísérni a friss előrejelzéseket, hiszen az előttünk álló napok döntik el, milyen időben telik majd a szenteste.

(Forrás: idokep.hu)