A beoltottak száma 5 981 915 fő, közülük 5 760 912 fő már a második oltását is megkapta, 1 millió 431 ezren pedig már a harmadik oltást is felvették. 8434 új fertőzöttet igazoltak, ezzel a járvány kezdete óta összesen 923 020 főre nőtt a beazonosított fertőzöttek száma. Elhunyt 98 többségében idős, krónikus beteg, így az elhunytak száma 31 619 főre emelkedett. A gyógyultak száma folyamatosan nő, jelenleg 813376 fő, az aktív fertőzöttek száma pedig 78 025 főre emelkedett. 4830 koronavírusos beteget ápolnak kórházban, közülük 463-an vannak lélegeztetőgépen.
- Miután már forrásokból ki lehet kutatni, hogy 176 ezren Jansen oltást kaptak. Ahol nem kell második adag. Ők melyik halmazban vannak?
- A Pfizer az elmúlt hónapokban számos publikációban megerősítette, hogy átlagosan 6 hónapnyi jó védettséget ad a vakcina. A többi gyártónál ez nem ismert, talán a Modernánál hangoztak el hasonló számok.
- Ebből aztán az következik, hogy miután a védettség a 2. oltás után 7-10 nappal alakul ki, hogy akik május 2-a előtt meg a 2. oltást, az jó esetben már nem sokat ér. Ha visszakeressük a számokat, akkor éppen május 1. volt az a dátum, amikor elértük a 4 millió beoltottat, és a második oltással a 2 milliót.
- Közülük mindenkinek "lejárt" már az oltása, azaz május 2-a előtt kapta meg mindkét oltást? Vagy vannak akik félelemből, vagy hogy utazhassanak – ugye arra se az orosz, se a kínai nem jó, gyorsan bepályáztak valamire. (bár utóbbi kategóriában éppen a Jansen a népszerű, mert abból elég egy, és a negyedik oltásról egy pár hónapig valószínű még nem beszélünk.)
- Ha mindenki csak egyszer fertőződhetne meg, akkor lenne ez érdekes adat, így, hogy korlátlanul el lehet kapni, lényegtelen. Az aktív fertőzöttek 78 ezer fős adata elegendő.
- Szerintem senki nem vitatja azt, hogy az oltásokkal csökkenteni lehet a rizikót, hogy súlyos megbetegedés történjen. Akkor talán meg kellene mutatni, hogy a kórházban lévők hány évesek, van-e alapbetegségük, van-e oltásuk, ha igen milyen és mikor kapták meg?
- És összességében akik korábban kórházba kerültek, ott milyen arányok voltak?
Másfél évnek elégnek kellene már lennie, hogy legyen annyi adat, hogy sokkal precízebben meg lehessen határozni a rizikósabb csoportokat is. Nyilvánvaló, hogy mindenki veszélyeztetett, de pl. számít-e, hogy kinek milyen erős alapból az immunrendszer vagy sem? Ha számít, akkor miért nincs kampány arra, hogy erősítsük az immunrendszerünket? Mert azon kívül, hogy az elhunytak jelentős része idős krónikus beteg, ennél többet nem tudunk meg soha.