Hiába telt el több mint két évtized, az állami gyermek- és ifjúsági balesetbiztosítás összege 22 éve változatlan: egy csonttörés után mindössze 3 ezer forintot fizet a biztosító. Ez az összeg a mai árak mellett alig fedez egy olcsóbb plüssjátékot vagy egy pizzát – valódi egészségügyi kiadásokra pedig végképp nem elég.
A biztosítás 3 és 18 év közötti magyar gyermekekre terjed ki, és több mint 1,5 millió fiatal jogosult rá. A 2025-ös évre ismét a CIG Pannónia és a Groupama biztosítók nyerték el a Nemzetgazdasági Minisztérium közbeszerzését, a biztosítási díj pedig 97,7 millió forint lett – 7 millióval több, mint tavaly. Az összegek azonban változatlanok maradtak, a 2003-as kormányrendelet alapján: baleseti halál esetén 200 ezer forint, csonttörés esetén 3 ezer forint, maradandó egészségkárosodás esetén pedig 3 és 300 ezer forint közötti térítés jár a sérülés súlyosságától függően.
Miközben az egészségügyi szolgáltatások ára az elmúlt két évtizedben ötszörösére emelkedett, az állami balesetbiztosítás összege nem követte a drágulást. Egy csonttörés esetén a térítésből legfeljebb néhány fájdalomcsillapító tablettát lehetne megvásárolni, magánorvosi ellátásra vagy gyógytornára viszont már biztosan nem lenne elég.
Aki nagyobb biztonságot szeretne a gyermekének, annak érdemes privát balesetbiztosításban gondolkodnia. Ezeknél már egy csonttörés is 20–50 ezer forintos térítést jelenthet, baleseti eredetű rokkantság esetén pedig akár több millió forintos összeget is fizethetnek a biztosítók. Sőt, a magánbiztosítások kiterjedhetnek műtétekre vagy baleseti égési sérülésekre is.
A 2025-ös állami biztosítás esetében az igénybejelentés egy online elérhető nyomtatvány kitöltésével történik, amelyben meg kell adni a személyes adatokat, a kedvezményezett nevét és a bankszámlaszámot is, ahová a térítést kérik.
Forrás: Grantis Hungary Zrt.
Illusztráció: Pixabay