Még mindig nem késő elvégeztetni a fűtési szezon előtt az elengedhetetlenül szükséges karbantartási munkálatokat a tüzelő-fűtő berendezések esetében.
Fűtési technológiától függetlenül komoly veszélyt jelenthet, ha a fűtőeszközt nem rendeltetésszerűen használják, ha szabálytalan annak kivitelezése vagy ha a rendszeres műszaki felülvizsgálatot elmulasztották.
A fűtési szezon hivatalosan ugyan csak október 15-én kezdődik, de napról napra közelebb kerülünk ahhoz, hogy újra üzembe helyezzük fűtőberendezéseinket. A fűtési szezon előtt fontos felülvizsgáltatni a fűtőeszközöket és a kéményeket – írja közleményében az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság.
Egy elkoszolódott kazán teljesítménye romlik, működtetése veszélyes. Nem szabad háztartási hulladékkal, lakkozott, festett vagy nedves fával fűteni, mert ezek amellett, hogy mérgező gázokat bocsátanak ki, fokozzák a kéményben a kátrány és a korom lerakódását. Az ilyen lerakódások miatt leszűkül a kémény belseje, és visszaáramolhat a füst a házba.
Ha valaki csak két hétig háztartási hulladékkal fűt, annyi korom és kátrány rakódik le a kéményben és a fűtőeszközben, mint normál fűtőanyag használatakor egy teljes fűtési szezonban. A kémény belső falára lerakódott vastag korom- és kátrányréteg a fűtés hatására izzani kezd, és akár meg is gyulladhat, ami lakástűzhöz vezethet – figyelmeztetnek a katasztrófavédők.
Fontos figyelni arra, hogy a családi házakban a kéményseprő a háztulajdonos által foglalt időpontban végzi el az ingyenes ellenőrzést és tisztítást. A katasztrófavédelem honlapján lehet időpontot foglalni.
Naponta átlagosan tizenhat lakástűzhöz riasztják a katasztrófavédelem tűzoltóegységeit, ez a szám akár meg is duplázódhat fűtési idényben.