Kezdőlap HAZÁNK Hazánk - Közélet

Azok a 90-es évek: A magyarok kedvenc évtizede, avagy hogyan ítéljük meg a múltat?

A magyarok általában a fiatalságukkal egybeeső évtizedeket tekintik a legpozitívabbnak – legalábbis ez derül ki a Europion (korábban Opinio) idei első kutatásából.

A tanulmány szerint  az abszolút győztes a 90-es évek lettek, főleg a politikai rendszer, társadalmi alapértékek és zenei ízlés terén. A kutatás rávilágít arra, hogy Magyarországon hajlamosak vagyunk a fiatalságunkkal egybeeső évtizedeket a legpozitívabban megítélni. A fiatalabb generációk például az ezredforduló utáni éveket, míg az idősebbek inkább a szocializmus évtizedeit értékelik jobban, különösen gazdasági és családi szempontból.

A politikai megosztottság is tükröződik a felmérésben: a kormánypártiak az elmúlt másfél évtizedet tekintik sikeresebbnek, míg az ellenzéki szavazók inkább a rendszerváltás előtti időszakra gondolnak nosztalgiával.
A 90-es évek, a politikai rendszer és a társadalmi értékek tekintetében kiemelkedtek, mint a legpozitívabb időszak, hiszen ekkor alakultak ki a mostani alapvető társadalmi és politikai normák. A zenei ízlés és a szórakozási formák is nagyban hozzájárultak az említett évtized vonzerejéhez.

A kutatás emellett arra is felhívja a figyelmet, hogy a társadalmi változások, mint a gazdasági növekedés és a politikai stabilitás, hogyan befolyásolták a különböző generációk megítélését az évtizedekről.

A válaszadók különböző évtizedek politikai és gazdasági teljesítményét, valamint a társadalmi és családi viszonyokat is értékelték, és bár a politikai táborok eltérően látták a különböző időszakokat, a 90-es évek az összesített eredmény alapján kiemelkedtek. Erről további részletek ITT találhatók.