Kezdőlap GYŐR Győr - Közélet

Családbarát munkahely a Széchenyi István Egyetem

Cikkünk frissítése óta eltelt 4 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

Bronzplakett-matrica jelzi a győri Széchenyi István Egyetem bejáratánál, hogy az intézményt immár hivatalosan is családbarát munkahelyként tartják számon. A bronzos csillogás valódi fényét az egyetem vezetői és a szakszervezet által kínált gondoskodó intézkedések és lehetőségek adják.

A Családbarát Munkahely Tanúsító Védjegy bronz fokozatával is kitűnhet a Széchenyi István Egyetem, miután a napokban lezárult pályázat nyomán kiérdemelte ezt. A védjegy viselésének jogát alapos eljárás előzte meg, amely alapján már most érdemes lenne az intézmény az ezüst-minősítésre is, azonban erre csak jövőre adható be a pályázat.

„A Széchenyi István Egyetem felismerte, hogy a munka, a tanulás, illetve a család egymást kiegészítő fogalmak, hiszen a stabil munkahely vagy a munkaerőpiacon kamatoztatható tudás megszerzésének lehetősége mellett könnyebb kiteljesedni a családban. A biztos családi háttér pedig nélkülözhetetlen a jó munkahelyi, illetve a jó tanulmányi teljesítményhez” – emelte ki az egyetemen kézzelfogható családbarát légkör megvalósításának fontosságát Némethné Farkas Kata családügyi referens, a Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezete egyetemi alapszervezetének titkára.

Hozzátette: ez a plakett több évtizedes munka és a falak közti szellemiség mérföldköve. A felsőoktatási intézmény számára a családbaráttá válás folyamata kettős kihívást jelent: egyrészt mint munkaadó, másrészt mint képzési hely szembesül a családok igényeivel. A Széchenyi István Egyetem döntéshozói pedig szem előtt tartják, hogy a családbarát intézkedések ösztönzőként mind a munkavállalóik, mind a hallgatóik elégedettségét növelhetik.

Ezer szállal kötődnek a családokhoz

A pályázatot dr. Pongrácz Attila, az Apáczai Csere János Kar dékánja is támogatta. Ez nem csoda, hiszen a kar képzési kínálata, melyet a pedagógus-, a szociális, illetve a társadalomtudományi képzés határoz meg, ezer szállal kötődik a családokhoz.

„Büszkeség a bronzosan csillogó védjegy, megerősíti, hogy folytassuk törekvéseinket, melyeket alátámasztanak a témában írt tudományos publikációink is. Azt is érdemes hangsúlyozni, hogy az egyetem kiemelten kezeli társadalmi szerepvállalását, melyet a családbarát lehetőségekkel is megerősít” – ismertette dr. Pongrácz Attila, aki örömmel említette azt is, hogy nagyon jó visszajelzéseket kap például az intézménybe járó családos hallgatóktól a Liszt Ferenc utcai épületben található baba-mama szobával kapcsolatban. Ez a gyermekbarát tér ugyanis lehetővé teszi az édesanyák nyugodt óralátogatását, vizsgázását anélkül, hogy a szülő túlságosan hosszú ideig távol legyen kisgyermekétől. Talán ennek is köszönhető, hogy a győri karra egyre több édesanya jelentkezik már nappali képzésre is.

Nyári táboroktól a lakáshoz jutási támogatásig

És most lássuk, milyen családbarát szolgáltatások és lehetőségek érhetőek el az egyetem hallgatói és munkavállalói számára!

„Az intézmény által kínált családbarát lehetőségek sokszínű palettáján a védjegy vizsgálóbizottságának munkatársa is elámult, ezek közül most csak néhányat emelek ki. Az Apáczai Csere János Kar szociális és ifjúsági munka szakos hallgatói például a nyár folyamán, projektgyakorlatuk keretében két tábort is szerveznek az egyetemi dolgozók általános iskolás gyermekei számára, akiknek kedvezményes részvételt ajánlunk a Mobilis Interaktív Kiállítási Központban lebonyolított táborra is. Ha már a nyárnál tartunk, érdemes megemlíteni a balatonalmádi nyaralót, amelyet minden munkatársunk igénybe vehet családjával. A gyesről visszatérő kismamáknak pedig részmunkaidős és/vagy rugalmas alkalmazást is felajánlunk, melyet a jövőben a távmunka lehetőségével bővítenénk. Nőnap alkalmából az egyetem vezetése egy nap rendkívüli távollétet biztosított az intézmény minden női munkatársának. Ezek mellett dolgozóinknak angol nyelvű kurzusokat, lakáshoz jutási támogatást is kínálunk” – szemezgetett a palettáról Némethné Farkas Kata.

Forrás: Széchenyi István Egyetem