Ahogy közeleg az egyetemi jelentkezések határideje, a Profession.hu friss elemzésben vizsgálta a felsőfokú végzettséggel rendelkező munkakeresők lehetőségeit.
Az adatok szerint a diploma még mindig fontos tényező a munkaerőpiacon, annak ellenére, hogy bizonyos területeken a készségek is egyre nagyobb szerepet kapnak.
Hol várnak el diplomát?
A felsőfokú végzettség leginkább a pénzügyi, jogi és közgazdasági területeken meghatározó. A legtöbb diplomát igénylő állás a mérnöki, pénzügy-könyvelési és gyártás-termelési szektorokban jelent meg 2024-ben. Az olyan szakmák, mint a projektmenedzsment, gépészmérnök, villamosmérnök, könyvelés vagy programozás, kiemelten keresettek a munkaadók körében.
Csökkenőben a diplomát igénylő állások aránya
Bár a diploma előnyt jelent, a trendek azt mutatják, hogy egyre kevesebb álláshirdetés támaszt kifejezett elvárást a felsőfokú végzettségre. 2020-ban az állások 34%-a várt diplomát, 2024-re azonban ez az arány 21,5%-ra csökkent. A munkaadók egyre inkább a pályázók attitűdjére, tanulási hajlandóságára és motiváltságára összpontosítanak.
Mennyit kereshetnek a diplomások?
A diplomás pályakezdők bérigénye 2023-hoz képest nőtt: nettó 308 000 forintról 383 000 forintra emelkedett. A legmagasabb kezdő bérigényt a Budapesti Gazdasági Egyetem, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem és a Corvinus Egyetem volt hallgatói adják meg. A tapasztalt diplomások közül a legmagasabb bérigényű álláskeresők is ezekből az egyetemekből kerülnek ki.
A diploma tehát továbbra is komoly versenyelőnyt jelent a munkaerőpiacon, de a szakmai készségek és a megfelelő attitűd is egyre fontosabb szempont a munkakeresés során.
(Forrás: Profession.hu / Kiemelt képünk illusztráció. Forrás: Pixabay)