Kezdőlap GYŐR Győr - Közélet

Egyedülálló a sportdiplomata képzés

Cikkünk frissítése óta eltelt 8 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

Az egyetem célja olyan sportdiplomáciai szaktanácsadók képzése, akik a sportszektor különböző szervezeteit képviselik mind hazai, mind nemzetközi szinten.  Ez olvasható a sportdiplomata képzés szakleírásában, amelyet hazánkban először a győri Széchenyi István Egyetem indított útjára, 2016 őszén. Az ötlet Dr. Kovács Barnabás, barcelonai magyar főkonzultól származik.

Néhány évvel ezelőtt, amikor a Miniszterelnök Úr arról beszélt, hogy Magyarország pályázik az olimpia megrendezésére, akkor úgy gondoltam, hogy mindent meg kell tenni azért, hogy a főváros el is nyerje a rendezés jogát. Abban is biztos voltam, hogy ehhez diplomáciai úton is kell segítség, innen indult az ötlet – kezdte Dr. Kovács Barnabás. A főkonzul, aki korábban maga is dolgozott felsőoktatásban, több szakemberrel egyeztetve lefektette a képzés alapjait, majd 2016 őszén el is indulhatott az első évfolyam.

Az egyik cél a diplomáciai ismeretek átadása, ezért a tárgyak egy része jelentős mértékben megegyezik a Külgazdasági és Külügyminisztérium diplomata vizsgájának anyagával, a másik cél pedig a sporttal kapcsolatos ismeretek bővítése. Az előadásokat neves akadémiai oktatók, gyakorló diplomaták, nagykövetek, államtitkárok is tartják. Ezen kívül a sportvilágához kapcsolódó nagyvállalatok vezetői, valamint olyan sportvezetők is az oktatók között vannak, akik valamely hazai vagy nemzetközi sportszövetségben fontos szerepet töltenek be, vagy Magyarországot képviselik a nemzetközi színtéren – tette hozzá. – A teljesség igény nélkül oktatóink között tudhatjuk Schmitt Pált, a NOB volt alelnökét, Balog Csaba, KKM közigazgatási államtitkárt, Szabó Tünde, sportért felelős államtitkárt, Kemény Dénest és Fábián Lászlót, a MOB sportigazgatóját, olimpiai bajnokot is. Rajtuk kívül felkértük a közreműködésre Borkai Zsoltot, a MOB elnökét, Tóth Lászlót, a Magyar Cselgáncsszövetség elnökét, Szűcs Ernőt a Pick Szeged elnökét, valamint Stelbaczky Tibor és Robák Ferenc nagyköveteket is. A szak felelőse Grúber Károly nagykövet, egyik tárgyfelelőse pedig Gyömörei Tamás, a győri egyetem intézményvezetője.

IMG_7635
Dr. Kovács Barnabás

A két féléves képzés posztgraduális jellegű, a jelentkezés feltétele tehát egy bármilyen területen szerzett diploma A levelező munkarendnek megfelelően a Sportdiplomáciai szaktanácsadó szakirányú továbbképzés oktatási napjai hétvégente, szombatonként zajlanak. Az előadások a fővárosban vannak.

Eredetileg tizenöt fővel tervezték elindítani a szakot, azonban annak ellenére, hogy a képzés ebben az évben indult először, több tucatnyian jelentkeztek, végül pedig 27 hallgatót vettek fel az első sportdiplomata képzésre. A felvételizni kívánó hallgatók nagy száma is mutatja, hogy a Sportdiplomácia képzés hiánypótló szerepet tölt be a magyar felsőoktatásban. A nagy érdeklődés és a közelgő hazai sportversenyek – például az úszó és cselgáncs világbajnokság vagy az EYOF – Európai Ifjúsági Olimpiai Játékok – valamint az olimpiai pályázat miatt február 15-ig  pedig keresztféléves rendszerben is lehet jelentkezni a képzésre.

– Szeretnénk, ha a hallgatóink valamilyen formában be tudnának kapcsolódni ezekbe a rendezvényekbe, erről már el is kezdődtek az egyeztetések a szervezőkkel. Abban bízunk, hogy a végzett hallgatóink segíteni tudnak a versenyek szervezésében, a nemzetközi kapcsolatok ápolásában, ezzel pedig az elméleti tudás mellett gyakorlati tapasztalatokat is szerezhetnek. A képzést a jövőben nemzetközi partnerek bevonásával szeretnénk továbbfejleszteni. Elsősorban a spanyol és az angolszász világ felé tervezünk nyitni a jövőben, több spanyolországi partnerrel már zajlanak is a tárgyalások – zárta gondolatait Dr. Kovács Barnabás.