Hiszed vagy nem, van összefüggés! Három memóriafajtát különböztetünk meg: rövid távú, hosszú távú és munkamemóriát. De vajon mi köze van vagy van-e köze a táplálkozásnak a memóriához? A kutatók szerint van!
Egyes ételek és italok pozitív hatással lehetnek emlékezőképességünkre
Memóriazavarral küzdő idős emberek körében végeztek kutatást.
A gyerkőcöknél hasonló eredményt kaptak. Ők 240 g friss áfonyát ettek naponta. Több szót jegyeztek meg, és sokkal pontosabban fel tudták idézni azokat két óra elteltével is.
Vajon ennyire különleges a kék szőlő és az áfonya?
Mindkét gyümölcs az antioxidánsoknak egy olyan fajtájában gazdag, aminek a kék színüket is köszönhetik. Ez a polifenol vegyület. Javítja az érfalak rugalmasságát és az agyi vérkeringést.Erre a hatásra képes még: zöld tea hosszú távú fogyasztása is.
A csoki mindenre IS megoldás
Mert szintén pozitívan hat a memóriánkra. A legjobb a minimum 70% kakaótartalmú étcsokoládé. Általánosságban elmondható, hogy minél egészségesebb az étrendünk – azaz zöldséget, gyümölcsöt, teljes kiőrlésű gabonát, babféléket és olajos halat is tartalmaz –, annál jobb a memóriánk.
Az érem másik oldala
Évtizedek óta zajló, állatokon és embereken végzett kísérletek igazolták, hogy a finomított élelmiszerekben gazdag étrend káros hatást gyakorol a tanulási képességekre és a memóriára.
Nem telt bele egy hét és tanulási nehézségekről panaszkodtak. A kutatások szerint a finomított élelmiszerekben és cukorban gazdag, gyümölcs és zöldségekben, illetve rostban szegény étrend összefügghet a neurodegeneratív betegségek, például az Alzheimer-kór kockázatának a növekedésével.
Vagyis függetlenül attól, hogy hiszünk-e abban, hogy hat a memóriánkra az élelmiszer vagy sem, egy biztos az immunrendszerünket, egészségünket nagyban befolyásolja!