Az Európai Bíróság döntésének értelmében jogszerűen kötelezték Magyarországot arra, hogy fogadjon be 1294 Görögországban és Olaszországban rekedt menekültet. Az Európai Unió 2015-ben döntött úgy, hogy a két országból összesen 120000 embert kell elhelyezni a tagállamokban.
A magyar kormány 2015 decemberében fordult az Európai Unió Bíróságához, hogy kérje a 120 ezer menedékkérő áttelepítését célzó, kötelező jellegű mechanizmus megsemmisítését, amelyet az uniós belügyminiszterek minősített többségi szavazással, többek között Magyarország ellenkezésének dacára fogadtak el néhány hónappal korábban.
A magyar és szlovák közös keresetet szerdán utasította el az Európai Bíróság. Magyarország ugyanakkor minden esetben egyénileg dönthet arról, kit enged be az ország területébe a Görögországban és Olaszországban rekedt kiemelt védelemre jogosult emberekből. Leginkább a szíriai polgárháború elől menekülő személyekről, valamint eritreaiakról lehet szó. Gazdasági bevándorlók nem lehetnek a kontingensben. Az Európai Unió minden befogadott menekült után 6000 euró támogatást, mintegy kétmillió forintot fizet.
Amennyiben Magyarország továbbra sem hajlandó a menekültek befogadására, kötelezettségszegési eljárás indulhat hazánk ellen.