Kezdőlap GYŐR Győr - Közélet

Emelkedik a szabadtéri tüzek száma

Cikkünk frissítése óta eltelt 4 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

Győr-Moson-Sopron megyében az év első három hónapjában már ötvenhat esetben riasztották a tűzoltókat szabadtéri tüzekhez. A tűzesetek során 7,5 hektárnyi terület égett le. – írja a megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság. 

Az enyhülő időjárás miatt egyre többen kezdenek neki a kerti munkálatoknak, az elszáradt növényi részektől pedig sokan égetéssel szeretnének megszabadulni. Mindenkinek javasolják inkább a környezetet és a levegőt kímélő komposztálást!

A Győr-Moson-Sopron Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság felhívja a figyelmet, hogy belterületen csak ott szabad kerti zöldhulladékot égetni, ahol ezt a települési önkormányzat rendeletben szabályozza. Ha van erre vonatkozó rendelet, akkor csak a rendeletben meghatározott feltételekkel, illetve időtartamban lehet égetést végezni. Amennyiben nincs ilyen rendelet, tilos az égetés!

Ha van a kerti égetésre vonatkozó helyi szabályozás, akkor is be kell tartani a tűzgyújtással kapcsolatos szabályokat:

1. Csak akkora tüzet gyújtson, amelyet kezelni tud!

2. Tűz soha nem hagyható felügyelet nélkül!

3. Mindig legyen a közelben megfelelő mennyiségű oltóanyag (víz, homok, tűzoltókészülék).

4. Gondoskodni kell a tűz irányításához szükséges kézi szerszámról (gereblye, lapát, vasvilla).

5. Feltámadó szél esetén azonnal el kell oltani a tüzet!

6. A tüzelés befejezését követően gondosan oltsa el a tüzet, az oltáshoz használjon vizet, a tüzelés helyét takarja le legalább 5 centiméter vastagságú földdel a visszagyulladás megakadályozásának érdekében!

A kerti tüzelés helyett javasolják, hogy válasszuk inkább a környezetkímélőbb komposztálást, ágdarálást, amivel hasznos tápanyagokat is visszanyerhet!

Felhívják a figyelmet, hogy a külterületi tarlóégetés és vágott növények égetése bejelentéshez kötött, amelyet a munkálatok előtt öt nappal kell az illetékes hivatásos katasztrófavédelem területi szervnél írásban jelezni. Természetesen a tűz felügyeletéről és eloltásáról ebben az esetben is gondoskodni kell!

A szabadtéri tüzek döntő többségét emberi figyelmetlenség okozza. Akár egy el nem oltott cigaretta is elég ahhoz, hogy nagy területen lángra kapjon az aljnövényzet.