Kezdőlap GYŐR Győr - Gazdaság

Épül a vízszintszabályozó, egyenletes lehet a Mosoni-Duna vízszintje

Cikkünk frissítése óta eltelt 5 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

A terveknek megfelelően halad a Mosoni-Duna torkolati szakaszának vízszint rehabilitációját célzó, Mosoni-Duna torkolati műtárgy kivitelezése. A beruházás az élővilágnak és a győri városképnek is jót tesz, biztosítja a hajózást, és javítja az árvízvédelmi biztonságot – írja a Magyarépítők.

A fejlesztést a Duna és a Mosoni-Duna torkolatában található Torda szigeten és a közeli ártéri területeken hajtják végre, a Győrtől északkeletre fekvő Vének térségében. Elsődleges célja a Mosoni-Duna kis- és közepes vízszintjei süllyedésének megszüntetése, amelyet a Dunán az 1950-60-as évektől kezdődően kialakult jelentős medersüllyedés okoz. A dunai alacsony vízszintek ugyanis leszívják a Mosoni-Duna alsó torkolati szakaszán a vizeket: a torkolatnál a kisvízszintek közel 2 métert süllyedtek, de a hatás fentebb is jelentkezik.

A most zajló fejlesztésben a torkolatban megépül egy háromnyílású műtárgy. Az építmény biztosítja a Mosoni-Duna alsó szakaszán a kis- és közepes vízszintek megemelését, vízszint szabályozási lehetőséggel, a hajózást, továbbá árvízkapuként is funkcionál majd.

A hajózás biztosításához a vízszintszabályozó mű mellé egy hajózsilip is épül. Ennek vízszintes tengelyű szegmens elzáró szerkezete a vízszintszabályozó műhöz hasonlóan kétirányú víznyomásra lesz alkalmas. A hajózsiliphez mólók és alvízi-, valamint felvízi várakozótér kapcsolódik.

A beruházásban egy kétszintes üzemviteli épület is létesül az üzemeltetéshez. A műtárgy megközelítéséhez két üzemi út jön létre a szomszédos Vénekbe, illetve Győr-Károlyházára. Emellett a műtárgy felett egy üzemi hidat is emelnek, összekötve a két üzemi utat.

A tervezett műtárgynál a Mosoni-Duna hosszirányú ökológiai átjárhatóságát biztosító halátjárót is kialakítanak. Ugyanakkor a vízi túrázókra is gondolnak, a csónakok kézi átemeléséhez csónakátemelő rámpák, sólyák kerülnek kialakításra.

A kis- és közepes vízszintek visszaállításával lehetővé válik többek közt

  • a vizes élőhelyek rehabilitációja,
  • a hajózás biztosítása,
  • a győri városkép javítása,
  • a „Mosoni-Duna és Lajta folyó térségi vízgazdálkodási rehabilitációja”,

valamint a „Szigetközi mentett oldali és hullámtéri vízpótló rendszer ökológiai célú továbbfejlesztése” tárgyú projektek teljesülése is.

A vízszint rehabilitáció hatásterületén az árvízvédelmi biztonság is javul. A beruházás járulékos eredményeként a Győr-Gönyű Országos Közforgalmú Kikötő medencés kikötővé válik.

A projekt egyik érdekessége, hogy a Duna és a Rába árhullámai a munkaterület árvízi elöntését okozhatják, ezért fokozottan figyelni kell a vízállások alakulását. A kivitelező az előrejelzések függvényében intézkedik a munkaterület és azon belül különösen az épülő műtárgy védelméről.

Továbbá fontos részlet, hogy a beruházás része a Mosoni-Duna torkolatának áthelyezése. A kiépülő új meder részben a Farkasúsztatói ágon, részben pedig a Torda szigeten keresztül vezeti majd a Mosoni-Duna vizét a torkolati műtárgyon keresztül a Dunába, a jelenlegi torkolattól mintegy másfél kilométerrel feljebb. A jelenlegi meder a Győr-Gönyű Országos Közforgalmú Kikötő felett áttöltésre kerül.