Kezdőlap HAZÁNK Hazánk - Közélet

Február végéig érdemes kihelyezni a méhecskehoteleket

Február végéig érdemes elkészíteni és kihelyezni a "méhecskehoteleket" vagy más néven "darázsgarázsokat", amelyekkel már kora tavasztól hatékonyan lehet segíteni a magányosan élő méhek és darazsak szaporodását. A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület tájékoztatója szerint a magányos fajok között sok olyan van, amelyik ujjnyinál vékonyabb járatok, azaz bölcsőkamrák védelmére bízza utódait. Ezekbe a nőstény méhek nektárt és virágport, a darazsak megbénított ízeltlábúakat halmoznak fel, erre petéznek, majd a bölcsőket sárdugóval zárják le. A kikelő lárva a táplálék elfogyasztását követően bebábozódik, végül a kikelő kifejlett rovar átrágja magát a sárdugón, és megkezdi néhány hetes felnőtt életét. Ilyen bölcsőkamra nagyon egyszerűen biztosítható számukra az erkélyre, ablakpárkányra, virágos balkonládák mellé is kihelyezhető méhecskehotellel, másik nevén darázsgarázzsal. Ez a természetvédelmi eszköz legegyszerűbben 10-4 milliméter átmérőjű furatokkal lyuggatott tűzifa kugliból készíthető el. 

Az új méhecskehoteleket érdemes február második felében – március elején kirakni esőtől védett helyre, keleti-déli tájolással, hogy közvetlen napsütés is érje. 

A természetvédők szerint a méhecske hotelek, amelyek akár óvodai foglalkozás, iskolai óra, szakkör keretében is elkészíthetők, márciustól május végéig, június közepéig a legforgalmasabbak. 
A rovarokat akár centiméternyi távolságról is megfigyelhetik az állatbarátok.

 

(Fotó: pixabay.com)