Kezdőlap GYŐR Győr - Közélet

Greenpeace aktivisták tüntetnek a győri környezetvédelmi felügyelőségnél

Cikkünk frissítése óta eltelt 14 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.
A Greenpeace közleménye szerint az aktivisták a tározóból kéthordónyi toxikus hulladékot vittek a felügyelőségre.

 

A lengyel, magyar, román és szlovák környezetvédők transzparensein a „Zárjuk be a veszélyes üzemeket és a veszélyes hatóságokat!” követelés volt olvasható. Ezzel akarták felhívni a figyelmet arra, hogy a győri felügyelőség jóváhagyásával növelik Almásfüzitőn a környezeti és egészségügyi kockázatot – közölte a zöld szervezet.

 

 

Vay Márton, a Greenpeace magyarországi szervezetének szóvivője az akció megkezdése után az MTI-nek elmondta, az aktivisták lezárták a recepciót azzal, hogy odaláncolták magukat a beléptető rendszerhez.

 

 

Kifejtette, várják, hogy reagáljon valaki a felügyelettől. Hozzátette, kihívják az ügyészséget is, mert ha szabálytalan engedélyeket adott ki a hivatal, akkor nem a rendőrség az illetékes.

 

tartalmazó toxikus takaróval. Az almásfüzitői engedély több pontján még a felügyelőség sem komposztálásról, hanem hulladék kihelyezéséről beszél. Ahhoz viszont a hulladéklerakás sokkal szigorúbb feltételeit kellett volna vizsgálniuk, amik nyilvánvalóan nem teljesülnek Almásfüzitőn”.

 

A Greenpeace szerint a felügyelőség az almásfüzitői tározóban indokolatlanul magas egyedi határértékeket engedélyezett a talajvizet szennyező anyagokra, többek között a különösen mérgező arzénre továbbá fluorra, molibdénre és az ásványolaj szennyezettségre. Ráadásul nem kötelezte a tározót hulladékkal lefedő Tatai Környezetvédelmi Zrt.-t arra, hogy a hetes kazetta Duna menti oldalán mérje a szennyezést.

 

 

A Greenpeace szerint a felügyelőség a környezet állapotának javítása helyett a környezetre és egészségre leselkedő kockázat növelését engedélyezi. Simon Gergely, a Greenpeace regionális vegyianyag szakértője úgy véli, jogilag ugyan megszüntethető az arzénszennyezés 111.000-szeres határérték megadásával, de ettől még az növeli a kockázatokat. Ráadásul sok, a tározóba kerülő veszélyes anyagból még veszélyesebb vegyületek keletkeznek a lebomlás során. A jelenlegi mérésekből nem derül ki, hogy milyen veszélyt jelent az ellenőrizetlen méregkeverés – tette hozzá.

 

 

(MTI)