Cikkünk frissítése óta eltelt 2 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

Ahhoz, hogy egy termék eljusson A-ból B pontba, az esetek nagyon nagy százalékában egy dologra biztosan szükség van: ez az úgynevezett sztreccsfólia. A raklapcsomagolás gazdaságosabb és kedveltebb fóliatípusát lehetővé tette egy magyar cég úgy, hogy az nemcsak gazdaságosabb lett a piacon kapható termékeknél, de környezetbarát is, hiszen a vékonyabb fólia használatával kevesebb hulladék keletkezik. Az AMCO Csomagolástechnikai és Konzultációs Kft. innovációja az áruszállítást nagyságrendekkel könnyítheti meg a közeljövőben.

Az ipari sztreccsfólia ugyan élelmiszer csomagolására nem alkalmas, így a háztartásokban is meglehetősen ritkán találkozni vele, de akinek nem idegen a raklapos szállítás, esetleg szállítmányozással is foglalkozik, az találkozott már ezzel a hasznos csomagolóanyaggal.

Mivel a sztreccsfóliáról általánosságban elmondható, hogy szakadás nélküli nyújthatósága biztosítja az egységrakat biztonságos rögzítését, tapadó képessége pedig garantálja, hogy a fóliarétegek ne váljanak el egymástól, ezáltal teszi biztonságossá a csomagolás minőségét. Mindezek miatt nem véletlen, hogy a sztreccsfólia nélkülözhetetlenné vált a raklapos áruszállításban az utóbbi évtizedekben.

A szakember ugyanakkor felhívta rá a figyelmet, hogy mint minden más piacon, itt is szükség van a folyamatos innovációra. „Egy olyan iparágban, amelyet erősen sújt az áram és a gáz ára, valamint az összes járulékos költség alakulása fontos, hogy rendszeresen felülvizsgáljuk a csomagolás költségeit és törekedjünk azok csökkentésére, miközben ragaszkodunk az adott termék minőségéhez is. Újításainkkal folyamatosan arra törekszünk, hogy környezettudatos megoldásokkal csökkentsük a felhasznált csomagolóanyag mennyiségét” – mutatott rá.

Kiemelkedő szakítószilárdság, verhetetlen ár-érték arány
Ezt a szemléletet követve alkották meg a minimum 150 százalékos nyújthatósággal rendelkező, 12 mikron vastag kézi sztreccsfóliát, mely nagyban csökkenti a termék fajlagos anyagköltségét.

A hiánypótló csomagolóanyagról Németh László elmondta, a vékonyabb fólia használatával kevesebb hulladék keletkezik, így csökkenthető a cégek ökológiai lábnyoma. Az innovatív sztreccsfólia kiemelkedő szakítószilárdsága biztosítja a kisebb súlyú rakatok biztonságos logisztikai életútját is, és nem utolsó sorban a vékonyabb csomagolóanyag használatával a felhasznált fólia négyzetméterára akár 37 százalékkal csökkenthető.

„Az általunk forgalmazott kézi sztreccsfóliákat kis súlyú, mindössze 350 grammos csévére tekerjük, így a partnereink több fóliát és kevesebb felesleges csévét vásárolnak. Előfordul ugyanis a piacon, hogy vastag papírdudára tekert sztreccsfóliákat értékesítenek, és ezáltal a termék nettó súlya drasztikusan visszaesik. Cégünk odafigyel arra is, hogy ez ne történhessen meg a vásárlóinkkal” – fogalmazott.

Az AMCO Csomagolástechnikai és Konzultációs Kft. szervizvezetője végezetül kérdésre válaszolva közölte, Magyarországon megközelítőleg tíz éve jelentek meg a vékonyabb sztreccsfóliák, a 12 mikronos kézi sztreccsfóliát pedig 2020 óta kapható hazánkban. Utóbbi iránt évről évre egyre nagyobb a kereslet, ami a fent említett előnyei miatt egyáltalán nem meglepő, és további exponenciális növekedésre számítanak a piacon.