Kezdőlap GYŐR Győr - Közélet

Így védekezik a bezárt győri állatkert a járvány ellen

Mint ismert, a kisbajcsi járványügyi gócponttól pár kilométerre fekvő győri állatkert már a hivatalos bejelentés előtt bezárta ideiglenesen kapuit. Ezen kívül is több szabályt betartanak az állatállomány védelme érdekében.

Egy hete tette közzé a Nemzeti Élelmiszerlánc- Biztonsági Hivatal, hogy a kisbajcsi marhatelepen azonosították a ragadós száj- és körömfájást okozó, igen fertőző vírust, amely miatt azóta az 1700 állatból álló állományt sajnos meg is kellett semmisíteni. Szinte mindennap újabb intézkedés és korlátozás történt azóta a magyar határokon túl is, de az elsők között – az állategészségügyi hatóság nyilvános bejelentése előtt – jelentette be múlt pénteken a győri állatkert, hogy kapuit ideiglenesen bezárja. Emellett számos szabályt léptetett életbe.

Az egyik, hogy a dolgozók folyamatosan fertőtlenítik a lábbelijüket. Azok, akik más állattartó telepeken is dolgoznak, szüneteltetik most a munkát a vadasparkban. Az úgynevezett „”fekete-fehér öltözők kötelező használatát – ezek biztosítják, hogy a munkaruha és az utcai ruha ne érintkezzen egymással. A külső szolgáltatók és beszállítók a területre nem jöhetnek be. A saját takarmányszállító autókat beérkezéskor fertőtlenítik.

Emellett pedig számos olyan rendelkezést hoztak, ami a napi munkát kényelmetlenebbé teszi, de a rájuk bízott állatok egészségének fokozott védelméhez nagyban hozzájárul.

Hangsúlyozták, hogy az állatkertben rengeteg, a betegségre fogékony állatot tartanak, közülük több faj – mint a törpevíziló, vagy az alföldi anoa – a természetben kihalás szélén álló faj. Európai tenyészprogram keretében van Győrben zsiráf és afrikai elefánt, ezért a hatóság határozata és lakók biztonsága érdekében az állatkert a zárlat hatósági feloldásáig továbbra is zárva tart.