
A belvíz helyzet ugyanakkor csak lassan javul, megyénkben még mindig közel 18 ezer hektár terület áll víz alatt. A Fertőszéli-zsilipnél emelni kellett a Fertő-tó vízeresztési intenzitását, amiatt a Hanság-főcsatorna felső szakaszán, Homok-Sarród és Tőzeggyár térségében emelkedtek a vízszintek. A Hanság-Rábca belvízrendszer alsóbb szakaszán mintegy 10 cm-es apadást mértek. A 10 működő szivattyú üzemeltetésére továbbra is szükség van.
A szakemberek felkérték az önkormányzatokat, tekintsék át vízkár-elhárítási terveiket és határozzák meg az intézkedéseket. A vízügyi szakértők igény esetén felülvizsgálják az intézkedési terveket. A mostani árhullám nem rendkívüli, jelenleg a keleti országrészen van nagyobb probléma, közeljövőben azonban attól függően, hogy milyen gyorsan olvad el a magasan fekvő vízgyűjtő területeken, a Duna, a Dráva és a Mura mentén a még ott lévő hómennyiség, újra a nyugati országrészben védekezhetnek majd a szakemberek.
Kitért arra, hogy a mostani védekezés során már átvezényeltek kollégákat a pécsi vízügyi igazgatóságról Gyulára, és a győri, illetve a bajai vízügyi igazgatóságokról Szolnokra, ők elsősorban gépészeti, műszaki munkát végeznek és a vízhozamot mérik. Siklós Gabriella hangsúlyozta, hogy az elmúlt napok, hetek árvízi és belvízi védekezése alaposan próbára tette a vízügyi szakembereket, az igazgatóságok munkatársait, vezetőket, szakaszmérnököket, gátőröket. Tájékoztatása szerint két vízügyi igazgató is kórházba került a napokban: a Közép-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság vezetője – mint később, a kórházban kiderült – lábon hordott ki egy infarktust. A Nyugat-Dunántúli Vízügyi Igazgatóság vezetője az osztrák-magyar határbizottság egyeztető ülésén lett rosszul, őt trombózist követő embóliával kezelik. A védekezést irányító szakemberek munkakörét az igazgatóságok főmérnökei vették át – tette hozzá a szóvivő.