Környezetbarát kutyatartás- van megoldás!

Cikkünk frissítése óta eltelt 5 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

Kutyatartóként környezettudatosan élni nem is olyan egyszerű, mint ahogy elsőre gondolnánk. De szerencsére vannak okos alternatívák. 

A környezettudatos életmód mára összeforrt a zero waste életstílussal, ahol a cél a hulladéktermelés radikális csökkentése, környezetbarát alternatívák használatával. Ha belegondolsz, kutyatartóként is rengeteg hulladékot termelsz.

Kutyaürülék kutyásnak és nem kutyásnak is kényes és fontos probléma.

A közterületi kutyasétáltatás alkalmával kutyánk, mint aki jól végezte dolgát, maga után hagyja ürülékét, amit nekünk felelős kutyatartóként a megfelelő helyre kell eljuttatunk. Aki ezt elmulasztja, köztisztasági szabálysértést követ el, ami 5000 forinttól akár 50 000 forintig terjedő bírsággal is járhat. A kutyaürülék eltávolítása egészségügyi és esztétikai szempontok miatt is kiemelten fontos. Murphy törvénye szerint pedig biztos, hogy belelépünk egy nemkívánatos kutyapiszokba, bármennyire is ügyelünk rá!

Az EB OVO egyesület szerint mára 10 fővárosi kutyatartóból 8 felszedi kedvence után a kutyapiszkot, de a többség ezt műanyag zacskóval teszi, több száz évre konzerválva ezzel az amúgy lebomló szerves anyagot.

Budapesten naponta körülbelül 1 tonna kutyaürülék keletkezik, ami mellé több ezer műanyag zacskót használnak el a gazdik. Így műanyaggal csomagolt szerves hulladék keletkezik, amit sehol sem szelektálnak, hulladéklerakóba vagy égetőbe szállítják.

Megoldások a tudatos gazdiknak:

Biológiailag lebomló szemeteszsákok

Egyre több helyen lehet kapni környezetbarát kutyaürülékes zacskókat, amik kukoricakeményítőből készülnek. Ezek elméletileg biológiailag lebomlóak, de egy kísérletből kiderült, a lebomló zacskók sem bomlanak le mindig hagyományos körülmények között. Ennek ellenére a hulladéklerakóban kerülve kevésbé terhelik a környezetet.

Kutyapiszokgyűjtő papírzacskó

A papírszatyrok egy fokkal jobb megoldást jelentenek a műanyag zacskóknál, de ökológiai lábnyomuk (gyártásuk, forgalmazásuk) miatt ez sem a tökéletes megoldás. Nem is beszélve arról, hogy esetleg kiskedvencünk ürüléke nem olyan szilárd, hogy egy fogással a zacskóba juttassuk, nem szívesen kockáztatnánk, hogy tenyerünkben landoljon a  tartalom.

Újságpapír azoknak, akik szeretnek izgalmasan élni

Az igazán környezettudatos gazdiknak érdemes otthonról újságpapírral elindulni, és azokat használva kellő óvatossággal a legközelebbi kukába vinni az ürüléket. Ez tuti környezetbarát módszer. Persze ez is abban az ideális világban létezik, amikor lépten-nyomon szemetessel vagyunk körbevéve, hiszen egyikünk sem tud kilométereket egyensúlyozni kedvence ürülékével!

Ne feledjük: a kutyaürülék komposztálható!

Ha kertes házban élsz, akkor a kutyaürüléket semmiképpen se dobd a kukába. Minden esetben külön komposztáld. A kommunális kukánkba kerülő salakanyag ugyanis hulladéklerakótelepre vagy hulladékégetőbe kerül, amivel csak elodázzuk az ürülék hasznosulását.