Az önkormányzat által hétfőn délelőtt összehívott egyeztetésen elhangzott, hogy csaknem háromezer védett denevér kerülhetett élve a hőszigetelés alá. Az állatok kijárat nélkül addig élhetnek, amíg a levegőjük tart – mondta az MTI-nek Bánhidy László alpolgármester.
Hozzátette, az önkormányzat üzemeltetőként nincs kapcsolatban a kivitelezővel, de minden segítséget megad az állatok megmentéséhez. A denevérek évtizedek óta élnek a panelszerkezetű épület szigetelésének repedéseiben.
Márton András, a bejegyzés alatt álló Dömösi Vadmadármentő Központ képviselője az MTI-nek elmondta, az iskolában egy hete figyeltek fel az állatokra, amelyek a panelépület résein keresztül az épület belseje felé próbáltak kiszabadulni. Eddig mintegy 140 darabot találtak, de több ezer rőt koraidenevér lehet a leszigetelt résekben.
A rőtdenevér Magyarország leggyakoribb denevérfaja, 1901 óta védett állat, természetvédelmi értéke 25 000 forint. Közép-Európában egyedülálló módon a nagyvárosokban is megtelepedett a volt szocialista országokra jellemző házgyári panelépületek hiányos szigeteléseiben.
A természetvédő szerint 1-2 napos munkával be lehet építeni a pillangóajtókat a szigetelésbe, mert a beruházás előtt fotódokumentáció készült az épületről. Több ezer állat elhullása és bomlása esetén a problémát már nem lehetett volna így megoldani – tette hozzá.
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület MTI-hez eljuttatott közleménye szerint a védett állatokat érintő épületátalakítások természetvédelmi engedélyeztetést is igényelnek. A megyei kormányhivatalok a denevérek eltávolítását a lakóüregekből csak a szaporodási időszak kezdetéig engedélyezhetik, augusztus 15-től október 31-ig.
A Klebelsberg Intézményfenntartó Központ honlapján 2015. december 11-én közzétett tájékoztató szerint az október végén kezdődött munkálatok során 150 millió forintot költöttek az esztergomi József Attila Általános Iskola falainak hőszigetelésére és a nyílászárók cseréjére.
(MTI)