Kezdőlap GYŐR Győr - Gazdaság

Naturvation Projekt Győrben is!

Cikkünk frissítése óta eltelt 4 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

A növekvő forgalom, a mezőgazdasági területek szürke infrastruktúrájának elvesztése, a hulladéktermelés fokozódása és a hulladékégetés miatti levegőminőséggel kapcsolatos problémák a város előtt álló kihívások, amelyek továbbra is a szocialista korszak örökségét hordozzák a nem hatékony energiafelhasználás formájában. régebbi épületek, többek között. A közelmúltban Győr ambiciózus „intelligens város” programot indított, együttműködve néhány nagy közüzemi céggel. Elsősorban az energiaágazatra és a kemény infrastruktúrára összpontosítva, az önkormányzatok és az egyetemek bevonásával szükség van és van lehetőség az intelligens koncepció kiterjesztésére a város természeti értékeire, áttekintéssel, a problémák felmérésével és kezelésével, valamint a természetes környezet erősségeinek kihasználásával.

GYOR városi-regionális innovációs partnerséget (URIP) a Magyar Tudományos Akadémia és a Közép-európai Egyetem hívja össze.. Együtt a 15-17 köz- és magánszervezet érdekelt feleit gyűjtik össze a természet alapú megoldások Győrben történő érvényesítésének általános érvényesítése érdekében. 2017-ben a partnerség feltérképezte az NBS beavatkozásait és lehetőségeit, megállapítva, hogy fokozódnak a viták a famegőrzésről, a zöld és kék infrastruktúráról, a motorizált közlekedésről, a folyóparti szabad helyről, a barnamezős felújításáról és a városi környéki erdő kezeléséről. Ugyancsak hangsúlyozták annak szükségességét, hogy néhány környéken alternatív jövőképeket fejlesszen ki, potenciálisan egy másik kutatási projekttel együttműködve. 2018-ban az URIP innovatív elképzelést dolgozott ki az NBS-re vonatkozóan az erdőterülettel, a zöldterületek hosszú távú kezelése, a térbeli lábnyom és a hősziget-hatás tekintetében.

A projekt keretében Győrben 30 természetalapú megoldást tártak fel a partnerek. Az alapján értékelték, kategorizálták az egyes NBS-eket, hogy mivel járulnak hozzá a város környezetbarát, egészséges, zöld fejlődéséhez. Végül 11 természetalapú megoldást választottak ki, amik bekerültek a Városi Természeti Megoldások Atlaszba:

– Püspökerdő

– Bercsényi-liget és környéke

– Mosoni-Duna komplex projekt, lakótelepi fák és kertek

– lakótelepi házak előkertjei

– Nagy-Pándzsa Projekt

– lakótelepi tavak rehabilitációja és új pihenőövezetek létrehozása

– Győri zöldtetők, Kuopio park

– Barátság-park megújítása

– Győr-Szabadhegy vízelvezetése

– Iskolakert a SZIE Apáczai kar épületében

– Audi Hungária Zrt. méhészete

Forrás: naturvation.eu