Kezdőlap GYŐR Győr - Gazdaság

PannErgy-A távhő szolgálatában Győrben

Cikkünk frissítése óta eltelt 4 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

Jelentős előrelépés az emberiség számára, hogy a fosszilis energiafüggőséget más, alternatív, köztük a geotermikus hőn alapuló energiaforrással, csökkentheti illetve némely esetben azt ki is válthatja. A PannErgy elkötelezett híve annak, hogy Európa egyik legjelentősebb hévízi aktivitását energetikai céllal hasznosítsa. A cég környezetkímélő beruházásaival a geotermikus hő hosszú távra a lakossági és ipari felhasználók szolgálatába állítható, ezzel jelentősen csökkentve az energetikai jellegű kiadásokat.

Az 1922-ben alapított világszínvonalú műanyaggyártásáról ismert Pannonplast jogutódjaként 2007-ben új stratégiát hirdetett a Társaság. Megalapozott számítások és kutatásokra alapozva merőben más, Magyarországon még kiaknázatlan lehetőségnek számító stratégiai célt tűzött ki maga elé.

  1. november 24-én átadásra került a PannErgy 10,2 milliárd forint összköltségű Győri Geotermikus Projektjea Bőnyi Hőközpont avatásával. A PannErgy Csoport a Győr-Szol Zrt. távhőszolgáltatóval hosszú távú hőszállítási szerződést kötött.

A PannErgy Csoport többéves tapasztalata és kompetenciái az energetikailag hasznosítható geotermikus erőforrások felkutatása, geotermikus kutak fúrása és a geotermikus energia hasznosítása területén szinte egyedülállóan alkalmassá teszik arra, hogy a Kárpát-medencében további hőhasznosítási beruházásokat sikerrel valósítson meg, akár lakossági, avagy vállalati felhasználási céllal. A hagyományos rendszer kiépítés, geotermikus hasznosítás és megvalósítás, illetve üzemeltetésen túl a PannErgy Csoport komplex energetikai és vezérléstechnikai rendszereket dolgozott ki, amelynek nemzetközi hasznosítására is lehetőség van. A PannErgy K+F fejlesztései egyfajta alkalmazást jelentenek bármely európai, és Európán kívüli geotermikus energia alapú távhőszolgáltatás kialakításában és fejlesztésében, valamint a hagyományos energiahordozó felhasználásán alapuló, korszerűtlen távhőszolgáltatás, és a nem megfelelő hatékonysággal működtetett geotermikus hőenergia hasznosító rendszer optimalizálásához egyaránt.

Az energiaigény folyamatosan nő, viszont a hagyományos, különösen a fosszilis alapú erőforrások idővel kimerülnek és ezzel a folyamattal összhangban várhatóan jelentősen megdrágulnak, ezért az alternatív energiaforrások, így a geotermikus energia felhasználására egyre nagyobb hangsúlyt kell fektetni. A tiszta, geotermikus energia hasznosítása így jelentős gazdasági és környezetvédelmi előnyöket nyújthat.

A győri rendszer 3 bőnyi termelőkútból áll, a bőnyi hőközpontból, a kutak és a központ közti termelő vezeték rendszerből, visszasajtoló vezetékrendszerből, két péri visszasajtoló kútból, és a Győr-Szol Rozgonyi úti távhőszolgáltató központjához és az Audi hőközpontjához vezető szekunder vezetékhálózatból áll. Mindez Győrben 24 ezer lakás távhőjének 40%-át fedezi geotermikus energiával, az Audi gyárkomplexuma fűtési energiájának pedig 80%-át fedezi a bőnyi hőközpont. 2018-ban egy harmadik kút is sikeresen becsatlakozott a termelésbe, ezzel is tovább segítve a távhő kiszolgálását.

Forrás: pannergy.com