2017-ben ezen kívül még egyszer lesz péntek 13-a, októberben lesz a következő.
Vannak olyanok, akiknek fóbiájuk van ettől a naptól, ezt pedig a friggatriszkaidekafóbiának vagy paraszkavedekatriafóbiának hívjuk.
A Goldsmith University pszichológusa, Christopher French végzett kutatást, hogy rájöjjön, honnan ered ez a mérhetetlen ellenszenv. Az egyik elmélet szerint sokan rendellenesnek tartják magát a 13-as számot, hiszen míg 12 hónap van egy évben és 12 óra egy órán, addig a 13-as számjegyhez semmi nem köthető. Egy másik közkedvelt elmélet alapján pedig a félelem egészen Jézusig vezethető vissza, amikor az Utolsó vacsorán 13-an ültek az asztalnál a pénteki keresztre feszítése előtt.
De van más is:
Egy városi legenda szerint a babona eredete, hogy a francia király 1307. október (péntek) 13-ára adta ki a tömeges letartóztatási parancsot a templomos lovagok ellen. A dátum stimmel, IV. Fülöp valóban ekkor csapott le a rend tagjaira, akiknek jelentős része máglyán, vagy a kínzókamrában végezte, hogy aztán a király rátehesse kezét az “első bankárokként” is számon tartott társaság hatalmas vagyonára, illetve megszabadulhasson a velük szemben felhalmozott tekintélyes adósságaitól.
Ugyanakkor semmilyen bizonyíték nincsen rá, hogy péntek 13. ennek a sötét napnak köszönheti a rossz hírét. A helyzet az, hogy bizonyos kultúrákban mind a péntek, mind a 13-as szám szerencsétlenséggel fenyegető babonás félelmekkel volt körülvéve emberemlékezet óta, melyek pontos gyökeréről csak találgatások vannak.
A péntek és a 13-as szám különösen baljóslatú kombinációjának írásos nyoma mindenesetre nem lelhető fel a 19. század előtt.
A duplázott babonát emellett jelentősen felturbózta egy 1907-ben megjelent, mára elfeledett, de a maga korában népszerű Péntek 13. c. regény. Thomas W. Lawson könyvének főszereplője egy sötét lelkű, elvtelen bróker, aki a babonáktól való félelemre építve robbant ki egy Wall Street-i tőzsdepánikot. A regény és a sajtó által felkapott cím nagy mértékben hozzájárult, hogy péntek 13 a modern világ legismertebb babonájává vált napjainkra.