A Szaharából érkező porviharok egyre gyakrabban érik el Magyarországot, és nemcsak a levegő minőségére, hanem a napelemes energiatermelésre is negatív hatással vannak – figyelmeztetnek a HUN-REN Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont és a Pannon Egyetem szakemberei.
A kutatók szerint a probléma több szempontból is kiemelt figyelmet érdemel. A megújuló energiatermelés terjedésével egyre nagyobb szükség van az időjárási tényezők pontos előrejelzésére, hiszen a szaharai por befolyásolja a napsugárzás erősségét és területi eloszlását. Egy-egy porvihar akár több száz megawattnyi, szélsőséges esetben egy gigawattnyi energiakiesést is okozhat, ami komoly ellátási és gazdasági következményekkel járhat.
A 2020 és 2023 között vizsgált 46 porvihar elemzése alapján a kutatók kiemelték, hogy a légköri por összetétele és optikai tulajdonságai jelentősen befolyásolják a napsugárzás csökkenését. A sötétebb szemcsék elnyelik a sugárzást, míg a világosabbak inkább visszaverik azt. Emellett a finom porszemcsék a felhőképződés folyamatába is beavatkoznak, módosítva az éghajlati rendszert és csökkentve a csapadékképződést. Ez azért is probléma, mert így a természetes esővíz nem mossa le a napelemek felszínére rakódott port, tovább csökkentve hatékonyságukat.
A kutatók szerint az egyre gyakoribb porviharok miatt elengedhetetlen a pontos előrejelzési modellek fejlesztése, amelyek a pillanatnyi porterhelést és felhőfizikai összefüggéseket is figyelembe veszik. Jelenleg a legtöbb modell nem megfelelően számol ezekkel a tényezőkkel, ami növeli a villamosenergia-termelés bizonytalanságát. Bár a hiányzó energiát gyorsan beindítható gázturbinás erőművek pótolhatják, ez jelentős költségekkel és extra károsanyag-kibocsátással jár.
A kutatók szerint a jövőben várhatóan egyre több porvihar éri el Magyarországot az éghajlatváltozás miatt, ezért az előrejelzések javítása mellett az energiatárolási kapacitás bővítése is kulcsfontosságú lesz.
(Forrás: MTI / Fotó: Pixabay)