Kezdőlap NYUGAT Nyugat - Közélet

Párkányi hulladékfeldolgozó ellen tiltakoznak Komárom-Esztergom megyében

Cikkünk frissítése óta eltelt 7 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

A Komárom-Esztergom Megyei Közgyűlés egyhangú határozatban tiltakozik a párkányi papírgyár területére tervezett üzem ellen, amely évente húszezer tonna autógumit és műanyagterméket dolgozna fel – közölte a csütörtöki közgyűlés után a testület elnöke.

Popovics György (Fidesz-KDNP) kijelentette, hogy a megyei közgyűlés a határozattal Esztergom mellé állt. A beruházásról, amelynek a határon átnyúló környezeti hatásai vannak, nem tájékoztatták a Duna menti településeket sem – közölte.
A javaslatot jegyző képviselők egyike, Zoltai Dániel (Fidesz-KDNP) elmondta, hogy Esztergom és Párkány környéke az ország egyik legszennyezettebb levegőjű térsége, az átlagosnál több a légzőszervi betegség. A párkányi papírgyár területére tervezett beruházás az uralkodó széljárás miatt tovább szennyezné a magyar oldalon lévő, Duna-parti városok levegőjét.
Kedden a párkányi képviselő-testület ülésén a Magyar Közösség Pártja kérte számon a polgármestertől, hogy miért nem tájékoztatta széleskörűen a lakosságot a tervezett beruházásról, és indítványozta, hogy az üggyel foglalkozzon a testület, mivel az üzem a dokumentáció szerint „közepesen környezetszennyező”.
Az MKP sajtóosztálya az MTI-hez eljuttatott sajtóközleményében leszögezte, „Párkány egy jelentős idegenforgalmi és turisztikai központ, ahol az ilyen környezetszennyező üzemnek semmi helye”. A párt közölte, aláírásgyűjtést kezdeményeznek a hulladékfeldolgozó megépülése ellen.
Eugen Szabó, Párkány polgármestere az Esztergomi Regionális Televíziónak azt mondta, a beruházásról szóló tájékoztatót feltették a város honlapjára és kifüggesztették a hirdetőtáblára. A véleményezési folyamatban az önkormányzat összegyűjti az észrevételeket és továbbítja a környezetvédelmi minisztériumba.
„Nem találtam semmi kivetnivalót a beruházásban. Egy modern, 40 főt foglalkoztató üzem épülhetne meg” – jelentette ki a polgármester, majd hozzátette, hogy február 22-én jár le az előzetes véleményezés határideje.
Romanek Etelka (Fidesz-KDNP) Esztergom polgármestere az MTI-nek elmondta, a tervezett beruházásról február 13-án szerzett tudomást, és másnap szakértői bizottságot alakítottak. Február 21-én rendkívüli testületi ülést tartanak, hogy határozatban tiltakozzanak a beruházás ellen – tette hozzá a polgármester.
A környezetvédelemmel foglalkozó helyi Válaszúton Alapítvány az MTI-hez csütörtökön eljuttatott közleményében leszögezte, a Földművelésügyi Minisztériumban nemzetközi hatásvizsgálati eljárást kezdeményeznek, mert a tervezett üzem alig több mint egy kilométerre lenne a határtól, ennek ellenére a magyarországi felet nem tájékoztatták a létesítményről.
Szuhi Attila, a Válaszúton Alapítvány szakértője szerint a tervezett üzem pirolízises eljárással kezelné a hulladékokat, ami mind a hazai, mind az uniós jogban hulladékégető műnek minősül.
Az ilyen üzemek kibocsátása nagyban hasonlít a hagyományos égetők kibocsátásához, nitrogén-oxidok, szén-monoxid, és erősen szennyező és egészségkárosító toxikus szerves szennyezők juthatnak a környezetbe. A tervezett üzem az uralkodó szélirány miatt nemcsak Esztergomot, hanem fekvő Dorog, Tokodaltáró, Tát településeket is érintené – fogalmazott a szakértő.

(MTI)