A narancslétől a cinkpasztilláig, a csirkelevestől a fokhagymakapszuláig rengeteg házi gyógymód létezik a megfázás ellen. De van-e bizonyíték arra, hogy működnek?
Kevés olyan univerzális élmény létezik, mint a megfázás. És bár körülbelül 200 vírus okozza ezt, úgy tűnik, majdnem ugyanennyi házi gyógymód létezik a leküzdésére.
De működik ezek közül valamelyik?
Minden otthoni gyógymód lényege az a gondolat, hogy erősíti az immunrendszerünket . Amikor egy vírus bejut a szervezetünkbe, két védelmi rendszerrel szembesül: a veleszületett immunrendszer megpróbálja kiöblíteni a behatoló sejteket, míg az adaptív rendszer olyan specifikus kórokozókat céloz meg, amelyekkel a szervezet már érintkezett. Ez utóbbi memóriasejteket is létrehoz, amikor új kórokozókkal találkozik, így a szervezet képes leküzdeni őket, ha visszatérnek. Emiatt hajlamosak vagyunk csak egyszer kapni bárányhimlőt, míg a közönséges megfázást – amely az egyik emberről a másikra átterjedve megváltoztatja a megjelenését, megzavarja immunmemória sejtjeinket – ez évente többször is előfordulhat.
Köztudott, hogy az életmódbeli szokások és az étrend egyaránt befolyásolja immunrendszerünk erősségét. Ez az oka annak, hogy sok olyan gyógymódot, amelyekről úgy tartják, hogy távol tartják a megfázást, a közösségi médiában is terjesztették azzal az ígérettel, hogy biztonságban tarthatnak minket a koronavírus-járvány idején. Tehát milyen házi gyógymódokat érdemes kipróbálni a megfázás vagy a vírus leküzdésére?
Tudjuk, hogy az étrendünk befolyásolja az immunrendszerünket
Az olyan kiegészítők, mint a fokhagyma, leküzdhetik a vírust?
Mivel az egyébként egészséges emberek immunrendszere csak akkor károsodik, ha vitamin- vagy ásványianyag-hiányban szenvedünk, az étrendünk úgynevezett hidegromboló ételekkel való kiegészítése nem sok változást jelent, ha már viszonylag jó az étrendünk – mondja Charles Bangham, az Imperial College London fertőző betegségek osztályának vezetője.
"Csak ha hiányzik egy létfontosságú tápanyag, például vitamin, cink vagy vas, akkor az adott elem pótlása nagyon hasznos" – mondja. "De ha kiegyensúlyozott étrendet eszel, ezeknek a dolgoknak a hozzáadása nem teszi hatékonyabbá az immunrendszert."
Nem végeztek megbízható kutatást arra vonatkozóan, hogy egy olyan népszerű gyógymód, mint a csirkehúsleves, valóban jelent-e változást. A közönséges megfázás gyógymódjaival foglalkozó tanulmányok azonban azt találták, hogy az étrend-kiegészítők (nem pedig az élelmiszerek) hatásosak lehetnek.
Egy 2016 és 2017 telén végzett tanulmány szerint az A-, D-, C-, E-, B6-, B12-vitamint, folsavat, cinket, szelént, rezet és vasat tartalmazó multivitamin fogyasztása csökkenti a megfázás tüneteinek gyakoriságát és időtartamát. , beleértve az orrfolyást és a köhögést is.
Az egyik népszerű házi gyógymód, amely segíthet, a fokhagyma.
Egy kis vizsgálatban 146 egészséges felnőtt kapott placebót vagy napi fokhagyma-kiegészítőt 12 héten át télen. A placebo csoport 65 megfázást kapott, ami 366 napos betegséget eredményezett – míg a fokhagyma-kiegészítőket szedők csak 24 megfázást kaptak, és közöttük 111 nap volt a betegség.
Egy kis tanulmány kimutatta, hogy a placebóhoz képest a fokhagyma-kiegészítő kevesebb megfázáshoz vezetett
A C-vitamin segít a megfázásban?
Egy másik táplálékkiegészítő, amelyhez sokan hozzányúlnak, ha megfázásos tüneteket éreznek, a C-vitamin. A bizonyítékok 2023-as áttekintése szerint a C-vitamin-kiegészítők jelentősen csökkenthetik a megfázás enyhébb tüneteinek súlyosságát , beleértve az orrfolyást, a köhögést és a torokfájást, körülbelül 15%.-al.
Nem valószínű, hogy a narancslé hatással lesz a megfázás megelőzésére vagy enyhítésére
A narancslé kevésbé hasznos lehet: nincs határozott bizonyíték arra, hogy a narancslé segít megelőzni a megfázást, enyhíteni a tüneteket vagy csökkenteni a megfázás hosszát. Ennek az az oka, hogy nem tartalmaz elég nagy adag C-vitamint ahhoz, hogy ugyanolyan hatást fejtsen ki, mint a napi étrend-kiegészítők – mondja Harri Hemilä, a Helsinki Egyetem közegészségügyi kutatója és a C-vitamin-kiegészítőkről szóló áttekintés szerzője.
Segít a cink a megfázáson?
Aztán ott van a cink. Az egyik áttekintés, amely a 80-92 mg-os napi cink-acetátos pasztillák hatásosságát vizsgálta megfázás esetén, azt találta, hogy körülbelül harmadával lerövidítették a náthás és orrdugulás időtartamát, valamint 22%-kal kevesebb tüsszögést és majdnem feleannyi köhögést eredményeztek. .
A tanulmány arra a következtetésre jutott, hogy ha az első tünetek megjelenésétől számított 24 órán belül elkezdik, napi 80 mg cink-acetátos pasztilla segíthet a megfázás kezelésében.
De vannak arra utaló jelek, hogy az adag és a kezelés időtartama fontos.
Placebo hatások és a megfázás
Ennek ellenére az egyik bonyodalom az, hogy a kutatók nem szokták megvizsgálni, hogy az embereknek volt-e hiánya valamiben, például C-vitaminban vagy cinkben, mielőtt elkezdték volna a kezelést. Tehát a megfázás elleni küzdelem bármely előnye annak a ténynek köszönhető, hogy a kiegészítők szedésével egyes résztvevők hiányosságokat korrigáltak, nem pedig a kiegészítés a már egészséges emberek számára.
Egy másik komplikáció a placebo ereje. Természetesen sok tanulmány, például a fokhagyma-kiegészítőkkel kapcsolatos, csak placebóval kezelt csoporttal végzett kontrollt – így ezekre a hatások nem csak a placebón múlik.
De ha esküszünk arra, hogy valami, amiről korlátozott vagy nincs tudományos bizonyíték, mint például a csirkeleves vagy a narancslé, valóban meggyógyít minket, akkor lehet, hogy a placebó az oka.
A placebókat hatékonynak találták számos tünet enyhítésében, a fájdalomtól az irritábilis bél szindrómáig , bár ennek okait még nem teljesen tisztázták.
Akár a C-vitaminról, akár a csirkehúslevesről van szó, a placebo-hatás önmagában segíthet átvészelni a megfázást.
Forrás: BBC
Fotók: Pixabay