Kezdőlap NYUGAT Nyugat - Gazdaság

Zöldít a Tatabánya Erőmű Kft.

Cikkünk frissítése óta eltelt 4 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

A cég, amely 150 munkavállalóval biztosítja 23.500 lakás és 2.000 intézmény fűtését, a tavalyi évet jelentős eredménnyel zárta. Dr. Sámuel Emese ügyvezető irányítása alatt több rangos konferencia valósult meg az utóbbi években, sőt 2019-ben elnyerték az Energiahatékonysági Nagydíjat is, ami különlegesen nagy elismerést jelentett.

A cégvezető ars poetica-ja egy szakmai magazinnak adott interjúból tűnik ki legjobban, miszerint „semmi sem lehet fontosabb annál, mint úgy energiát termelni, hogy közben megóvjuk mindazt, amit utódainktól csupán kölcsönbe kaptunk: a Földet.” A Tatabánya Erőmű Kft. élenjár a zöldítési programban, valamint hathatósan közreműködik a klímavédelem terén is.

Dr. Sámuel Emese minden évben értékeli az Erőmű mögött hagyott esztendőt: Eredményeink a kedvező villamosenergia-értékesítésnek köszönhetők, ugyanis a gázmotorokkal mind a szabályozási-, mind a villamosenergia-értékesítési piacon jelen vagyunk. A turbinával termelt villamos energiát pedig – mint megújuló energiaforrásból nyert energiával termelt villamos energiát – a Magyar Villamosenergia-ipari Átviteli Rendszerirányító Zrt. részére értékesítjük. Azon dolgozunk, hogy minél kevesebb költséggel állítsuk elő a hőt a tatabányai lakások fűtéséhez. A közelmúltban befejezett beruházásunk, melynek végére a gázkazánokat faapríték tüzelésű kazánokká alakítottuk át, ezt a célt szolgálta. Az üzemeltetés tapasztalatai alapján 2019-ben további hatékonyságnövelő fejlesztéseket hajtottunk végre. Ezt a munkát az idei évben is folytatjuk.

Mindemellett a termelés biztonsága érdekében a folyamatos tüzelőanyag-ellátásra is nagy hangsúlyt fektetünk, szem előtt tartva a költségek csökkentését. Tavalyi tárgyalásaink nyomán a Vértesi Erdészet mellett 2020-ban további beszállítókkal kötöttünk szerződést, melyből az egyik szállító a jövőben stratégiai partnerünké válhat. A Ramenta Invest Faipari Kft. városi telephelyén kialakított egy depót, melyen közel egyheti fűtésre elegendő tüzelőanyag-tartalékot képzett.

A cég telephelyén rostálógép, aprítékoló és egyéb berendezések is segítik az erőmű biztonságos üzemeltetéséhez szükséges jó minőségű tüzelőanyag előállítását. Beszállítási feltételeik igen szigorúak, hiszen a kazán működését jelentősen befolyásolja a minőség, ezért a paramétereket folyamatosan akkreditált laborral ellenőriztetik. A Ramenta Invest Faipari Kft. vállalta, hogy integrálja a kisebb független fabeszállítókat és megszünteti a kis beszállítókra jellemző minőségingadozást.

A Vértesi Erdészet Zrt. stratégiai partnerként alapvetően az állami erdészeteket és a nagy beszállítókat fogja össze, de ellátás-biztonsági szempontból nem szerencsés egy lábon állni, ezért a Ramenta által szervezett integráció képezheti a jövőben a másik erős lábukat a beszállítás terén. Nem elhanyagolható szempont, hogy az új szerződéseikben alacsonyabb faárat tudtak elérni, ami tovább segíti két fő cél elérését: az ellátásbiztonság és eredményesség fenntartását. Ettől függetlenül arra törekednek, hogy ezen a téren még több partnert tudjanak bevonni, ezért a tárgyalásaik folytatódni fognak 2020-ban is.

A legfontosabb működési alapelvük az üzembiztosság, illetve a tatabányai lakosok kifogástalan ellátása mellett a klímavédelem, az energiahatékonyság, valamint a zöldítési program. Ezek állnak a Tatabánya Erőmű Kft. 2020-as és azt követő innovációjának homlokterében. Korábbi fejlesztésük is egybevág a kijelölt prioritásokkal. Az erőműben jelenleg egy 20 megawatt maximális hőteljesítményű biomassza tüzelésű forróvíz-kazán, 2 darab 41 megawatt hőteljesítményű földgáz és fűtőolaj alternatív tüzelésű gőzkazán, valamint 2 darab 37 megawatt hőteljesítményű biomassza tüzelésű gőzkazán működik. Ez nem volt mindig így, hiszen 2004-ig a régebbi technológia szerint még 8 „szenes” kazán dolgozott, ekkor azonban áttértek a földgáz használatára, majd 2017-ben beüzemelték a biomassza kazánokat is. A fő tüzelőanyag így a biomassza, melynek bevezetésében úttörő szerepet játszottak.

A Magyar Távhőszolgáltatók Szakmai Szövetsége 2019 októberében rendezett a témával kapcsolatos workshopot az ágazat hazai szakembereinek. Itt is elhangzott, hogy a leglényegesebb sikerük az új technológia használata, mely lehetővé tette az erőmű széndioxid-kibocsátásának felére csökkenését a 2014-es adathoz képest. Mindezt úgy érték el, hogy az előállítási költségek is csökkentek. A biokazánok munkába állítása óriási lépés volta környezet megóvása terén, mi több, 42 új munkahelyet is teremtettek. A pénzügyileg eredményes évzárásnak köszönhetően dolgozóik tavaly karácsonykor a szokásos mértéket jóval meghaladó jutalmat vehettek át.

Nem véletlen, hogy a Virtuális Erőmű Program – amely 9 ezer vállalati, 350 ezer diák, több száz önkormányzati, valamint intézményi és lakossági partnerével a legszélesebb körű nonprofit fenntarthatósági kezdeményezés Közép-Kelet Európában – 2019. szeptemberi díjátadóján ők kapták az Energiahatékony Vállalat díjat. A kitüntető oklevelet ugyanis csak olyan cég kaphatta meg, amely saját energiatudatosságának megteremtésén túl olyan energiahatékonysági beruházásokat valósított meg, amelyek nagy mértékben hozzájárultak energiafogyasztásának csökkenéséhez. A díj a Tatabánya Erőmű Kft. valamennyi dolgozójának kitüntetése, elismerése mindannak, amit közösen vállaltak az energiahatékonyság terén, ugyanakkor üzenet és felelősség is: arra törekednek, hogy ezután is minél többet adhassanak vissza a társadalomnak és minél többet tegyenek a környezet védelméért.

A klímavédelem kapcsán a tavaly októberben 120 fa elültetését vállalták, s emellett kiemelt pontként kezelik a társadalmi felelősségvállalás kérdését, melynek keretében évek óta tárgyi és pénzbeli adományokkal támogatják a Tatabányai Éltes Mátyás Egységes Gyógypedagógiai Módszertani Intézmény, Általános Iskola, Szakiskola és Készségfejlesztő Iskola diákjait és tanári közösségét.

A Komárom-Esztergom Megyei Közgyűlés kezdeményezésére 2019. szeptember 5-én a második megyei virtuális erőműveként megalakult a Komárom- Esztergom Megyei Virtuális Erőmű, ennek egyik alapító tagja a Tatabánya Erőmű Kft. volt.

Az erőmű klímavédelmi és zöldítési céljai egybevágnak a magyar kormány elképzeléseivel, ezért a megvalósításban is segítséget kapnak. A széndioxid-kibocsátás jelentős csökkentéséhez társul majd a leghangsúlyosabb célkitűzésként a dekarbonizáció. A cég a biokazánok üzembe helyezésével a fenti gondolatok valósággá válásában úttörő szerepet játszott és játszik ma is. A következő időszakot érintő stratégiai feladat egy elvétes-kondenzációs gőzturbina beszerzése lesz, melynek megléte esetén a forróvizes kazánnal együtt tudnak villamos energiát termelni, még hatékonyabban dolgozva ezen a területen, hiszen egy további cél a gázfogyasztás további csökkentése. Úgy próbálnak meg eljárni, hogy az energiaszektorban közismert környezettudatos világlátásuk mások számára is példaértékű legyen. A számos díj és elismerés azt mutatja, hogy nagyon is jó úton járnak!

Forrás: Tatabánya Erőmű Zrt.