A Közép-Floridai Egyetem új kutatása szerint a Plutót hibásan nyilvánították törpebolygóvá – számol be az egyetem oldala.
A Nemzetközi Csillagászati Egyesület 2006-ban állapította meg, hogy az az égitest számít bolygónak, amely a pályáján a legnagyobb gravitációs erőt képviseli. Mivel a Neptunusz gravitációs hatást gyakorol a Plutóra, az objektum elvesztette bolygó státuszát. Philip Metzger, a Közép-Floridai Egyetem munkatársa szerint ugyanakkor az egyesület által megadott definíció nem helyes. A szakértő kollégáival az elmúlt bő 200 év szakirodalmát tekintette át, és csupán egyetlen olyan tanulmányt találtak, amely ezt a kritériumot használta volna. Az érintett dolgozatban egy azóta cáfolt érvelésre alapoztak.
A szakértő szerint mintegy 100 jelenlegi példát ismernek, ahol a bolygótudósok nem a Nemzetközi Csillagászati Egyesület meghatározásának megfelelően használják a bolygó kifejezést. Az egyesület definíciójának egyszerűen nincs történelmi alapja, ráadásul kissé pongyola is, ugyanis a szabályt szigorúan alkalmazva lehetetlen bolygókat találni. Metzger szerint a bolygó meghatározásakor inkább stabil tulajdonságokra kéne alapozni, és nem olyan faktorokra – például a pályára -, melyek idővel változhatnak. A szakértő úgy gondolja, sokkal szerencsésebb lenne, ha az égitestek tömegét tekintenék meghatározónak: ha egy objektum gravitációja elég nagy, hogy az égitest gömbölyűvé váljon, akkor bolygóról beszélhetünk. A gömbölyűvé alakulás egyébként fontos mérföldkő a bolygók életében, hiszen aktív geológiát indít be az objektumokban.