Kezdőlap GYŐR 750

Győr750 – Jenei Ferenc

Cikkünk frissítése óta eltelt 2 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

Jenei Ferenc, aki számtalan várostörténeti tanulmány és kötet szerzője.

Győr, 1905. szeptember 18. – Bp., 1971. december 27.: irodalomtörténész.

Születéskori lakhely: Győr, Rákóczi F. u. 24. 1916 és 1925 között végezte el a Győri Magyar Királyi Állami Révai Miklós Főreáliskolát. 1925 és 1929 között a Királyi Magyar Pázmány Péter Tudományegyetemen szerzett francia–magyar szakos tanári diplomát, és irodalomtörténetből doktorált. 1930-ban szülővárosában az állástalan diplomás sors várta, várostudományi kutatómunkával foglalkozott. A Győri Szemlének indulástól munkatársa, 1941 és 1944 között felelős szerkesztője. Fokozatosan kutatási körébe vonta a középkort, nemcsak irodalomtörténeti, hanem művelődéstörténeti, várostörténeti vonatkozásban is. Kutatási eredményeinek elismeréseként 1935-ben előadóként szerepelt a Győri Szabadegyetemen, és tagja volt a Kisfaludy Irodalmi Körnek. Közben mint városi tisztviselő, a közművelődési ügyosztály munkatársaként, és az 1935-ben megnyílt városi kultúrház gondnokaként tevékenykedett. Mivel az ide tervezett városi múzeum akkor nem valósult meg, s a kultúrház üresen maradt termeiben tartós letétként a Szépművészeti Múzeum jóvoltából képtár létesült, az összegyűlt múzeumi anyag gondozásával bízták meg. 1937-től mint alkönyvtárnok a győri városházán összegyűlt muzeális értékű iratokat rendezte. Amikor 1943-ban a jubileumi díszközgyűlés városi múzeum létesítését határozta el, annak vezetésében őt erősítették meg.

A háború után internálták, majd népbíróság elé állították. Tárgyalása felmentéssel végződött. 1946–53 között a Püspöki és Káptalani Levéltárat rendezte. Ezekben az években lett a magyar irodalomtörténet sikeres és becsült kutatójává. 1954-től 1956-ig a Tatai Városi Múzeum igazgatója volt, majd Budapestre került, az MTA Irodalomtörténeti Intézetébe. Ezt követően a Petőfi Irodalmi Múzeumban dolgozott. Számtalan várostörténeti tanulmány és kötet szerzője. – 1998. június 20-án Győrött, a Szentlélektemplom kriptájában, újratemetéssel került végső nyughelyére. 1996-ban díjat neveztek el róla.