Hogy a jó teljesítményre képes munkaerőt hosszú távon megtartsuk, nem elég a jó fizetés.Ha meg akarják tartani a munkavállalót a cégek, mit kell tenni? Mivel a jelentős fluktuáció nem kedvez egyik cég működtetésének sem, ezért a munkaadók új szempontokat vesznek figyelembe.
Magyarországon jelenleg a családbarát munkahely cím elnyerése az egyik legtrendibb irányvonal. Nézzük, minek is kell megfelelni a címhez!
Az első és legfontosabb ismérv, hogy szívesen alkalmaznak családos, akár több gyermeket nevelő munkavállalót. Akkor is, ha az illető nő. Ugyanis családos, több gyermekes férfi esetén ritkán merül fel a kérdés a munkáltatóban, hogy kockázati tényezőként szerepeljen a gyermeknevelés. Mígnem női munkavállaló esetén gyakran felvetődik a gyermekápolási díj igénybevételének hátrányos megítélésű opciója. Pedig a kiskorú családtag betegsége esetén pont annyira maradhat otthon a gyermekkel az apuka, mint az anyuka.
Sőt, a GYED időszakában sem számít ma már rendkívülinek, hogy az édesapa marad otthon a kicsivel. Mindezek ellenére a munkaadók ma még mindig elsősorban a nők esetében számolnak az egy, vagy több gyermeket vállaló szülő kiesési kockázatával. Azonban, ha ezen az elsődleges foglalkoztatási kérdésen túltekintünk, akkor a mai kor munkavállalója sokféle formában támogatható a családbarát munkahely által. Mindezzel együtt személyes véleményem szerint egy nő mindenképp „kockázati tényező” a munkáltatók fejében, ugyanis amelyik még nem szült, az szülni fog, amelyik szült, annak meg már van gyereke, aki beteg lesz, és szül még többet, akik szintén betegek lesznek. Szóval igazából ez egy ördögi kör!
Családbarát szempont a rugalmas munkavégzés
Ennek feltétele, hogy a munka feladatorientált és modulokra osztható legyen, a feladattípusok szabadon alakítható sorrendben végezhető kategóriába essenek. Amennyiben az elvégzett munka, mint végeredmény kezelhető, és a feladat sorrend sem kötött, valamint nem kíván meg feltétlenül kollegiális jelenlétet, akkor a munkavállaló döntheti el, hogy a nap mely szakában teljesíti a rá bízott munkát. Ebben az esetben ő maga tudja beosztani a ráfordított időt aszerint, hogy a családra fordítandó időszak szempontjából mi a leg előnyösebb idő. Ez még nem jelenti azt, hogy otthon végzett, home office megvalósításra kap engedélyt, csupán azt jelenti, hogy lehetősége van az adott munkanapon belül oda koncentrálni a munkavégzést, ahol számára ez a legjobban megoldható.
A családbarát megközelítés része lehet a home office munkavégzés
A home office, azaz az otthonról végzett munka hazánkban is egyre elterjedtebb. Az elmúlt időszakban kénytelenek is voltunk megtanulni. Azonban a rugalmas munkavégzéssel szemben ez koránt sem mindenki számára jó megoldás. Sokkal inkább személyiség függő és komoly fegyelmezettséget és szigorú időbeosztás igénylő megoldás.
Abban is különbözik a rugalmas munkavégzéstől, hogy feltételezi a munkahelyi anyagok szabad hozzáférését privát gépről. Vannak olyan munkahelyek és munkakörök, amelyeknél ez szóba sem jöhet. Bár a home office megoldás munkába járási időspórolás és számos egyéni szempont szerint előnyösebbnek tűnhet, a munkáltatói oldalról gyakorta a rugalmas munkavégzés bevezetése jelenleg a relevánsabb.
Legalább ennyire fontos szempont, ha a munkavállaló beteg családtagról gondoskodik. Sajnos nem ritka, hogy a családon belül, hosszabb ideig tartó betegség nehezíti a mindennapokat. Ilyenkor bizony időben és érzelmileg is komoly teher hárul mindenkire. A beteg eljuttatása, kísérésre egy-egy kezelésre, tartósan fekvőbeteg családtag mindennapi ellátása, a róla való gondoskodás adott esetben komoly kihívás lehet. Különösen, ha a munkahely és az otthon között nagyobb távolság van, így a közlekedés hosszabb időt vesz igénybe.
Ebben az esetben is a rugalmas munkavégzés lehet az egyik opció, amely a szabadságon tölthető napok gyors elfogyása miatti feszültségre is megoldás lehet. Ha rugalmas időbeosztás igénybe vehető, akkor nem kell néhány órányi távollét miatt teljes munkanapot elveszíteni. Ez pedig nem csupán a munkavállalónak előny, hanem a munkáltató szempontjából is sokkal célszerűbb, hiszen nem esik ki egy teljes munkaidőnyi teljesítmény.
Amennyiben a munkahely és az ellátandó tartózkodási helye optimális távolságban van, akkor a napközbeni rövid idejű távollét is hatékony segítség lehet az ápolási kötelezettségben.
Az emberek jelentős része azért tanul, azért szerez ismereteket és gyakorlati tudást, mert szeretné önmagát kiteljesíteni ezáltal. Azonban az is fontos, hogy a munkában, a tevékenységben való eredményes részvétel, ne korlátozza a magánéletben való helytállást. Mert az hamar belső és külső konfliktusokhoz vezet.
A családbarát munkahely pedig egy nagyon jó kezdeményezés, és ha valamelyik munkahely elnyeri ezt a címet, biztosak lehetünk benne, hogy vonzóvá válik a munkavállalók számára is!