Cikkünk frissítése óta eltelt 3 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

A megfázások időszakát éljük, ráadásul az iskola, óvoda minden fertőzés melegágya is egyben. Az ő immunrendszerük még sokkal éretlenebb, így gyakrabban szednek össze valamilyen betegséget az óvodában, iskolában.

A megfázásos tünetek legismertebb természetes ellenszere a C-vitamin, ami a megelőzésben is segít, de korántsem ez az egyetlen megoldás a betegség enyhítésére. Mutatjuk, milyen otthoni praktikákat vethetsz be a gyereknek megfázás ellen vagy az influenzás tünetek kezelésére.

Hagymatea és hagymaszirup 

Ez az egyik legrégebbi, elterjedt népi gyógymód, amit már nagyanyáink is előszeretettel alkalmaztak köhögés ellen. A hagyma vírusölő tulajdonságairól ismert, nátha és köhögés ellen is érdemes bevetni, a belőle készült szirup pedig csillapítja a torokfájást és fertőtleníti a légutakat. 

A teát mindennap frissen készítsd el: forralj fel 2-3 dl vizet, amelybe a hagyma héját is belefőzöd, majd amikor langyosra hűlt, ízesítsd mézzel, hogy finomabb legyen, így a gyerekek is könnyebben elfogyasztják.

A hagymaszirup elkészítéséhez két kisebb vöröshagymát süss a sütőben puhára, majd távolítsd el a külső rétegeit, és botmixerrel pépesítsd. Miután kihűlt, adj hozzá 100 gramm mézet, és jól keverd el. Egy adagot maximum két napig használjatok. 2-3 óránként egy teáskanálnyi mennyiséget szopogasson el belőle a kis beteg. 

Lándzsásútifű-tea

A gyógyszertárakban kapható drága szirupok helyett a lándzsásútifű-teát otthon is könnyen elkészítheted. Forrázz le 3 dl forró vízzel 2 púpozott teáskanálnyi szárított lándzsás útifüvet, amit bioboltokban szerezhetsz be, majd hagyd állni 10 percig, és szűrd le. Ha kihűlt, mézzel ízesítheted. A gyógynövény gyulladáscsökkentő, baktériumölő tulajdonságokkal bír, köhögés csillapítására és köptetőként is használatos, mivel enyhíti a köhögési ingert, és oldja a letapadt nyákot. Naponta 2-3 csésze tea fogyasztása javasolt.

Inhalálás

Bedugult orr, nátha ellen a forró, sós vízzel való inhalálás jelenthet megoldást. Egy nagyobb edénybe tegyél 1-2 liter vizet, majd forrald fel, és szórd meg két evőkanál sóval, de gyógynövényekkel is felturbózhatod, kerülhet bele kamilla és eukaliptusz is. A felszálló, meleg gőzt az edény felé hajolva, az orron át kell mélyen belélegezni. Napi többször érdemes inhalálni hat percen keresztül. Ez a módszer a cseppfertőzés megfékezésének hatásos módszere, és valamennyi légúti megbetegedés tünetét is enyhíti. 

Fekete retek mézzel

Ennek a jelentéktelennek tűnő zöldségnek kiemelkedő a C-vitamin-tartalma, véd a fertőzésektől, baktériumölő és gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal bír, feloldja a légutakban lerakódott nyákot, valamint erősíti az immunrendszert. 

Vágj ketté egy fekete retket, majd óvatosan kanalazd ki a közepét. A kivájt lyukat öntsd félig tele mézzel, majd a kikanalazott retekdarabokat óvatosan tedd vissza a mézbe. Fóliázd le, majd mehet egy éjszakára a hűtőbe. A retek reggelre levet ereszt, amit a mézzel együtt lehet kikanalazni. Gyerekeknek napi egy-két alkalommal egy teáskanálnyi mennyiség javasolt.