Ezekben a napokban érthetően mindeki a koronavírussal kapcsolatos híreket olvassa és próbálja az újabb és újabb információk alapján szervezni az életét. Miután nem hiszem, hogy egy ilyen jelenség csak fehér vagy fekete lehet, elkezdtem összegyűjteni olyan pozitívumokat, amit szintén a vírusnak köszönhetünk.
- Megtanulunk újra kezet mosni. Ez az óvodában elég jól ment, de aztán úgy tűnik folyamatosan feledésbe merült. Szerencsére most olyan sok hivatalos és nem hivatalos videó készül, hogy biztos mindenki látott már legalább egyet. És rájött, hogy valószínű amit kézmosás címen művel, az valójában nem az.
- Jobban odafigyelünk a szüleinkre, nagyszüleinkre. Talán többet segítünk nekik, beszélgetünk velük, és emiatt jobban odafigyelünk saját magunkra is, hiszen sok helyen olvasni, hogy aa koronavírus az emberek 80%-án úgy keresztül megy, hogy észre sem veszi, ugyanakkor nyilván fertőzhet. Ez pedig elsősorban az idősekre lehet veszélyes.
- Erősítjük az immunrendszerünket. A vírust aligha győzzük le a spájzba bepakolt száraz tésztával, maximum az éhségünket csillapítjuk. De egyre többen jönnek rá, hogy hosszú távon csak akkor lehetünk eredményesek a mindenkori vírusokkal szemben, ha egy kicsit jobban felturbózzuk saját magunkat, és ennek megfelelően is élünk, táplálkozunk.
- Nem nézzük le a japánokat, a kínaiakat és más ázsiai népeket, ha szájmaszkot hordanak a hétköznapokban akkor, amikor megbetegednek. Nem gondoljuk, hogy ők „leprásak”, egyszerűen megértjük, hogy ők így is vigyáznak egymásra. Elképzelhető, hogy ezután már mi is teszünk hasonló lépéseket, nem csak simán rettegünk.
- Némiképp csökken a környezeti terhelés, tisztább lesz a levegő. nyilván ez sokáig nem lesz így, de azokon a helyeken, ahol egy időre leáll a termelés, ott fellélegezhet a környezet. A kínai Vuhan városáról közölt műholdképek elég árulkodóak, a Föld lehet most veheti ki a nyári szabadságát és töltődhet fel.
- És talán nem csak a hírek címeit olvassuk el, hanem a tartalmát is, és elgondolkodunk arról, hogy ez vajon igaz-e vagy sem. Magyarul különbséget tudunk tenni a hiteles információt szolgáltató oldalak és a többi között. Jelenleg ugyanis minden 10 emberből 7 úgy oszt meg vagy kedvel valamit, hogy a címnél és a nyitóképnél tovább nem jut. Ez az arány remélhetőleg javulni fog.
Megtanuljuk, hogy az egészségügyi fejlesztések akkor is fontosak, ha annak nem látjuk azonnal a hasznát, és hogy a természettudományok mennyire fontosak lehetnek. És talán egyre jobban tudjuk értékelni,mi az, ami fontos számunkra, és mi az, ami kevésbé.