Kezdőlap LIFE MAGAZIN

Egyre többen csatlakoznak a Föld Órája kihíváshoz

Cikkünk frissítése óta eltelt 5 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

Egyre többen csatlakoznak a WWF Magyarország által indított Föld Órája kihíváshoz. Bolygónk megóvása és a fenntarthatóság követendő példa lett.

A magunk módján mindannyian tehetünk valamit a környezetünkért. 2019-ben Budapest fényeinek lekapcsolása élőben megtekinthető a Facebookon.

A WWF Föld Órája rendezvénye idén március 30-án 20:30 és 21:30 között lesz – az emberek jelentős részének azonban már nem csak ez az egy óra számít. Hiszen tudjuk, hogy a 60 perc sötétség szimbolikus: felhívja a figyelmet arra, hogy itt az ideje mindenkinek környezettudatos döntéseket hoznia életében.

„A WWF Magyarország egy négyhetes kihívássorozatot indított, mely során bárki számára kivitelezhető fenntarthatósági tippeket ad a táplálkozás, a hulladékcsökkentés, a háztartás és az energiatakarékosság terén. Így mindenki kiválaszthatja azt, amit a saját életébe be tud illeszteni. A kihívás már negyedik hete terjed a közösségi média felületein #földórája2019 hashtaggel, és a posztok egyértelművé tették: a fenntartható életmód hazánkban is egyre menőbb” – mondta Antal Alexa, a WWF Magyarország kommunikációs vezetője.

Így is lehet!
Sokan húsmentes ételek fotóit osztják meg a hashtaggel – hiszen a hús ipari előállítása több szempontból is rendkívül környezetterhelő -, de több poszt született arról is, ahogy nejlonzacskó helyett vászonszatyrot, fonott kosarat vagy többször használatos zöldség- és gyümölcstartó zsákot használnak a magyarok. Mások megmutatták, hogy a műanyag fogkefét bambuszra cserélték, de olyan is akadt, aki még a hidegben is bringára pattant autózás helyett, továbbá van, aki kissé formátlan, ám kifogástalan minőségű gyümölccsel üzeni: ha nem csak a tökéletes, szimmetrikus darabokat választjuk, azzal csökkenthetjük az élelmiszerpazarlást. De a környezetbarát tisztítószerek, eldobható műanyagpalack helyett a csapvízzel töltött kulacs, a mosható pelenka, a pálmaolajmentes termékek és a szelektív hulladékgyűjtés is előtérbe került.

A Föld Órája kihívás mellé olyan ismert emberek álltak, mint Varga Livius, a Quimby énekese, Till Attila műsorvezető, Kovács Lehel színész és Rakonczay Gábor extrémsportoló.

Mozgósítás világszerte
Pekingtől Bogotáig, Új-Delhitől Nairobiig számos országban vonják be a helyieket a Föld Órája akcióba. Bhutánban például az iskolákat buzdították arra, hogy támogassák a tanulók fenntartható életmóddal kapcsolatos kreatív és újító elképzeléseit. A helyi WWF kihívást indított, a nyertes iskola pedig lehetőséget kapott egy klímatudományi központ és időjárás-állomás létrehozására, hogy ez is hozzájáruljon a neveléshez és a fiatalok érzékenyítéséhez az éghajlatváltozással kapcsolatban.

Természetesen idén is lehet csatlakozni a Föld Órájához vállalatként, önkormányzatként és intézményként hazánkban is: regisztrálni a foldoraja.hu weboldalon lehet, ahova bárki feltöltheti saját kezdeményezését és rendezvényét.

A Felelős Gasztrohős Alapítvány munkájának eredményeként például számos étterem ad gyertyafényes vacsorát. „Fenntartható Vendéglátóhelyeink számára fontos a környezetvédelem, így örömmel csatlakoznak olyan akciókhoz, mint a Föld Órája. Idén tizenegy budapesti és két vidéki helyszínen is vacsorázhatnak gyertyafény mellett az érdeklődők. Az éttermek listáját a közösségi média felületeinken találhatják” – mondta el Szabó Eszter, a Felelős Gasztrohős Alapítvány kommunikációs vezetője.