Kezdőlap GYŐR Győr - Kultúra

Elismerések a nemzeti ünnep alkalmából

Cikkünk frissítése óta eltelt 3 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

Évről–évre a díszközgyűlés keretein belül adják át a Győr Megyei Jogú Város Díszpolgára és a Pro Urbe Győr kitüntető címeket, továbbá Győr Város Sajtódíját. Dr. Dézsi Csaba András a díjakat a járványhelyzet miatt egy későbbi időpontban adja át, alább a polgármester ünnepi gondolatai és a kitüntetésben részesülők nevei is olvashatók.

Március 15-én az 1848-49-es Forradalom és Szabadságharc hőseire emlékezünk, az idén rendhagyó körülmények között. Éppen egy évvel ezelőtt terelődött egy új mederbe az életünk, hiszen 2020 márciusában kezdődtek azok a korlátozó intézkedések, amelyeket a koronavírus miatti védekezés tett szükségessé. A tavalyi március 15. után az idén sem tudjuk megtartani azokat az ünnepségeket, amelyekkel méltó módon szerettünk volna megemlékezni a forradalom és szabadságharc hőseiről. Bízom benne, hogy – bár a közös ünneplés elmarad – nagyon sok győri feltűzi a ruhájára a kokárdát, és gondol azokra, akik életüket áldozták a hazáért és a szabadságunkért.

“Tiszteld a múltat, hogy érthesd a jelent, és munkálkodhass a jövőn.” – mondja Széchenyi István. Ez az idézet 2021-ben különösen is aktuális Győrben, amikor várossá válásunk 750 éves évfordulóját ünnepeljük. Városunk jövőjének építése szempontjából ugyanis erős identitással és gyökerekkel rendelkező győriként tudunk igazán eredményesen dolgozni a jövőn. Az V. István által adományozott kiváltságlevél évfordulója csak egy azok közül a történelmi mérföldkövek közül, amelyeket ismernünk kell, és persze nem csak városunk, de az egész nemzet történelmének jelentős pillanataival fontos tisztában lennünk. Március 15. is egy olyan dátum, amelyre emlékeznünk kell, hiszen az egész nemzetre, hazánk történelmére nagy hatással volt. A forradalom nem csak Pesten, hanem például itt, Győrött is zajlott, a hősök tehát mindenhol jelen voltak, minden kis közösség egyet akart: A szabadságot! A fővárosban Petőfi szavalta a Nemzeti Dalt, Győrben pedig Lukács Sándor követelte a reformokat. A szószólókhoz itt is, ott is tömegek csatlakoztak, s a márciusi ifjak az egység erejével, fegyverek ropogása nélkül vitték sikerre a forradalmat!

„A magyarok istenére esküszünk, esküszünk, hogy rabok tovább nem leszünk!” – visszhangozta ezer, meg ezer torok, ahogy a 12 pontban megfogalmazott követelések is futótűzként terjedtek. 1848. március 15-én új korba lépett a nemzet, és az akkor egy irányba tekintő magyarok az egész történelmet megváltoztatták. Bár, mint tudjuk, a szabadságharcot leverték, sőt a kegyetlen megtorlás sem maradt el, mégis igaz az új időszámítás, mert a feléledő eszméket, a szabadságvágyat már nem lehetett semmissé tenni. Hosszú volt az út, de végül megvalósultak a 12 pont követelései. A 12 ponté, amelyek közül az első volt a sajtó szabadságának kívánalma. Nem véletlen, hogy éppen ezen a napon ünnepeljük a magyar sajtó napját is. A mai napon éppen ezért a városunkért és a közösségünkért kiemelkedő módon tevékenykedő személyiségeket is köszöntöm, ám a járványhelyzet miatt a Győr Díszpolgára és a Pro Urbe Győr kitüntető címeket, illetve a városi sajtódíjakat is egy későbbi időpontban adom át. Köszönöm minden díjazottnak azt a munkát, amivel Győrt gazdagítják, és nem csak nekik, de mindenkinek köszönetet mondok, aki a közösségünkért tesz. Ebben a járvány sújtotta, nehéz időszakban ennek különösen is nagy jelentősége van. Most például azzal is tudunk segíteni, ha élünk a védőoltás lehetőségével, mert azzal nem csak magunkat, de embertársainkat is védjük. Ahogy március 15-én a forradalmat is egységben tudták sikerre vinni a magyarok, úgy a járvány elleni védekezés is csak összefogással lehet eredményes. Ez az összefogás hozhatja el a korlátozások feloldását, végeredményben ez hozhatja el újra a szabadságunkat! Akkor lehet majd újra együtt ünnepelni például március 15-ét, vagy éppen várossá válásunk 750-ik évfordulóját!