Etikusan járt el a koronavírusos orvos az Etikai Bizottság szerint

Cikkünk frissítése óta eltelt 4 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.
Felmentette a Magyar Orvosi Kamara Győr-Moson-Sopron Megyei  Területi Szervezetének Etikai Bizottsága Prof. dr. Rovó Lászlót a Szegedi Tudományegyetem rektorát, véleményük szerint az orvos nem követett el etikai vétséget. Ő volt az az orvos, akiről kiderült, hogy koronavírussal fertőzötten műtött – az Etikai Bizottság pedig azért vizsgálta az ügyet, mert a doktor előtte külföldön járt és nem vonult karanténba.  
.
A kamara részletes indoklását az egyik szegedi hírportál tette közzé, ebben az olvasható, hogy az EB megállapította, hogy Rovó szabályosan és felelősen járt el.
.
Nézzük mi is történt tavasszal:
  • A rektor február 26-án kiadott egy közleményt, amely szerint mindazon egyetemi dolgozóknak, akik február 12-e után érkeztek haza veszélyeztetett területről, nekik azonnal és kötelezően 14 napos karaténba kell vonulniuk.
  • Február 27-én a kormány már nemcsak Észak-Olaszországot, hanem Dél-Tirolt is azon területek közé sorolja, ahonnan hazatérve „erősen javasolt” karanténba vonulni.
  • Március 8-án a rektor hazatér magánútjáról (síelni volt Dél-Tirolban) Nem vonult karanténba, hanem folyamatosan dolgozott, még operált is.
  • Március 21-én kiderül: az egyik szegedi koronavírussal fertőzött személy maga a rektor, ezt ő maga is elismeri.

Nem kell nagy matematikusnak lenni ahhoz, hogy megállapítsuk, hogy a hazaérkezése óta nem telt el 14 nap. Az is nyilvánvaló, hogy miután ő maga rendelte el, hogy mikor kötelező a karantén a munkatársainak, tulajdonképpen a saját szabályait nem tartotta be.

Azt hiszem az is természetes, hogy etikai vizsgálat indul.

Külföldön is volt hasonló példa, amiről beszámoltunk itthon a hírekben.

  • Lemondott Don Harwin ausztrál kulturális miniszter, miután a  1000 ausztrál dollárra bírságolták, amiért a nyaralójába utazott húsvétra, megsértve ezzel egy koronavírus-járvánnyal kapcsolatos közegészségügyi rendeletet
  • Lemondott Neil Ferguson, a britek vezető epidemiológus szakértője posztjáról, miután kiderült, hogy megszegte a korlátozásokat, amiket az ő tanácsára hoztak a koronavírus miatt. Kétszer is találkozott valakivel, akivel nem egy háztartásban él.
  • Lemondott a posztjáról Catherine Calderwood skót tisztifőorvos, miután kétszer is megszegte azt a szabály, amelynek betartására éppen ő maga hívta fel a figyelmet, miszerint mindenki maradjon otthon, és ne utazzanak el a vidéki házaikba

Nos, most itthon is megszületett a döntés.

Az etikai határozat úgy fogalmaz: “úgy járt el, ahogyan az adott helyzetben ésszerűen elvárható volt”. Megállapították, hogy a professzor nem veszélyeztetett senkit. Azt ugyan leírják, hogy április elején Senáles körzetében még nem volt ott a vírus. Arról, hogy a doktor hogyan jutott oda, mi volt a programja, hány ember volt akárcsak egy pillanatra tőle másfél méteren belül, kivet futhatott össze egy étteremben, egy benzinkútnál, bárhol – vagyis hogy mi történt, arról semmi információt nem közölnek, de a személyes meghallgatáson nyilván ez elhangzott, így a bizottság minden bizonnyal ennek ismeretében döntött.

Az EB azonban még ennél is tovább megy, mert megerősítik azt is, amit a professzor már az ügy legelején is állított: valószínű nem külföldön fertőződött meg koronavírussal.
.
Hogy ezt honnan tudják az nem derül ki..
.
Az ügy számomra azért érdekes, mert még januárban a vírus elején én Kínában jártam. Elég messze voltunk Vuhantól (1200 km), így esélytelennek tartottam, hogy a vírussal együtt tértem volna haza, de jobbnak láttam, hogy az akkori iránymutatásoknak megfelelően önkéntes karanténba vonuljak. A legnagyobb félelmem attól volt, hogy a véletlenek szerencsétlen összjátéka alapján valaki a környezetemben megbetegszik, és akkor is én leszek a hibás, ha később kiderül, hogy semmi közöm hozzá. Akkor ezt még senki nem kérte tőlem, csak a saját belső szabályaim szerint ezt gondoltam helyesnek.
.
A rektor ezzel szemben utasította a kollégáit egyfajta magatartásra… amit feketén-fehéren látszik, hogy éppen ő saját maga nem tartott be.
.
Én elhiszem, hogy senkit nem fertőzött meg. Azt is elhiszem, hogy munkáját steril körülmények között, a megfelelő óvintézkedések mellett végezte. És azt is elhiszem, hogy nagy pechje volt, hogy ez így alakult, hiszen tulajdonképpen csak átfutott rajta a vírus. Ha ezek után egy szakmai bizottság úgy dönt, hogy összességében orvosi szempontból rendben volt minden, és az operációnál maximálisan körültekintően járt el, akkor ez egy kétsoros, valószínű sokak számára megnyugtató hír lenne csak.
.
De ezt a döntést az Etikai Bizottság hozta.
.
Szerintük minden a lehető legnagyobb rendben van így. A professzor éppen úgy járt el, ahogyan az adott helyzetben ésszerűen elvárható volt.
.
Alighanem ez a döntés, neki is kellemetlen.