Napjainkban a fejlett társadalmakban nagy probléma az elhízás, mivel gyakran együtt jár cukorbetegséggel, szív- és érrendszeri problémákkal, illetve rák kialakulásával is.
Egyes szakemberek a megoldást a táplálékfelvétel fiziológiai szabályozó mechanizmusának mesterséges befolyásolásában látják.
A táplálékfelvétel szabályozása igen összetett folyamat. Egy fontos eleme a vékonybél csípőbéli szakaszának sejtjei által termelt hormon, a peptid YY (PYY – a két Y a peptidlánc két végén elhelyezkedő aminosavra, a tirozinra utal). A PYY a táplálkozást követően szabadul fel, hozzájárul az emésztéshez és az étvágyat is csökkenti.
Néhány vizsgálat szerint túlsúlyos kísérleti állatokban, sőt elhízott emberekben is megcsappan a hormon mennyisége. Ezek alapján már korábban is felmerült, hogy az anyag beadásával csökkenteni lehetne a táplálékfelvétel mértékét. Ez valóban igaz, de a kezelésnek sajnos váratlan mellékhatásai is vannak: émelygést és hányást okoz. A PYY gyorsan lebomlik és kiválasztódik a szervezetben, így a hatásos dózis meglehetősen magas és talán ez a mellékhatások oka is.
Egy amerikai kutatócsoport a hormon kémiai módosításával próbálta meg kiküszöbölni annak mellékhatásait. Az elképzelésük az volt, hogy ha a PYY-t ellenállóbbá teszik az enzimatikus bontással szemben, illetve megnövelik a méretét, ezzel elkerülve a vesetestecskékben történő kiszűrődést, és akkor kevesebb is elég lehet belőle a táplálékfelvétel csökkentéséhez. Mivel a rágcsálók nem képesek a hányásra, ezeken csak a módosított hormon táplálékfelvételre gyakorolt hatásának meglétét tudták ellenőrizni. Ezután túlsúlyos makákókat is kezeltek a szerrel. A módosított PYY nem okozott hányást, viszont az állatok kevesebbet ettek és adtak le testtömegükből.
Úgy tűnik tehát, hogy az anyag képes csökkenteni a táplálékfelvételt, az eredeti PYY kellemetlen mellékhatásai nélkül. Az még a jövő kérdése, hogy valóban használható lesz-e ez a vegyület fogyókúrás szerként, de a kutatók bizakodóak, mi pedig további vizsgálatokat várhatunk tőlük.