A modernizálás a Magyar Állami Operaház mellett további színházakat érint a fővárosban és vidéken egyaránt.
Sorra újulnak meg a színházak az egész országban: sok színházban most is folynak a munkálatok, és még további épületek felújítása szerepel a tervek között – derül ki az Emberi Erőforrások Minisztériumának sajtóközleményéből.
2010 óta csaknem 15 milliárd forinttal nőtt a teátrumok támogatására szánt összeg, így sorra születnek újjá a színházak vidéken és a fővárosban egyaránt.
Az épületek mellett a technikára is nagy hangsúlyt fektetnek
A 2 milliárd forintból korszerűsítik a Nemzeti Színházat, amelyből a színpadtechnika felújítása valósul meg. Folynak a felújítási munkálatok a Magyar Állami Operaház Andrássy úti épületében is a West Hungária Bau Kft., az Épkar Zrt. és a Laki Épületszobrász Zrt. konzorciuma által. A WHB, Laki konzorcium ugyanakkor terv szerint halad a Budai Várnegyed átfogó építészeti rekonstrukciójával is.
Mindezek mellett modernizálják:
- az Erkel Színházat 1,8 milliárd forintból,
- a Thália színházat 1 milliárd forint támogatással,
- valamint egy új, a legmodernebb színháztechnikával felszerelt épületet kapott a Nemzeti Táncszínház a Millenáris parkban 4,6 milliárd forint összegből, a ZÁÉV Építőipari Zrt. munkájával.
A magyar kulturális terület legnagyobb intézménye, a Magyar Állami Operaház az átadás előtt álló Eiffel Műhelyházzal, továbbá egy raktárközponttal is gazdagodik, ahol próbákra és előadásokra egyaránt lehetőség van. Ez a beruházás 27,6 milliárd forintból valósul meg a Strabag kivitelezésében.
Ezenfelül a Nobel-díjas író emlékének és szellemi hagyatékát gondozó Kertész Imre Intézet épülete, a Market Építő Zrt. munkájával várhatóan ebben az évben elkészül, valamint sor kerül a Robert Capa Kortárs Fotográfiai Központ felújítására és bővítésére is.
Az elkövetkezendő évek feladatai közé tartozik a József Attila Színház felújítása is. A Liget Budapest Projekt keretében pedig tervben van a Városligeti Színház megépítése.
A vidéki színházak is sorra újulnak meg
A Modern Városok Program keretében 9,5 milliárd forintos ráfordításból kívül-belül megújult a kaposvári Csiky Gergely Színház, a ZÁÉV Építőipari Zrt. és a Magyar Építő Zrt. munkájával. A a lebonyolítói és műszaki ellenőri feladatokat pedig a Főber Zrt. végezte.
Mindemellett felújításban részesül:
- a debreceni Csokonai Színház 6,3 milliárd forintból,
- a Győri Nemzeti Színház, valamint a neki otthont adó II. János Pál tér 22 milliárd támogatásból,
- a Veszprémi Petőfi Színház 9,28 milliárd forint összegből,
- a nyíregyházi Rózsakert Szabadtéri Színpad pedig 1,2 milliárd értékben a Ke-Víz 21 Zrt. kivitelezésével készült el.
Az 1977-ben épült Győri Nemzeti Színház kialakítása óta nem esett át teljes körű felújításon, ezt orvosolja majd az a hamarosan induló fejlesztés, melyre tervpályázatot írtak ki. A 20 milliárd forintos projekt a Modern Városok Programban valósul meg, nem csupán a színház épülete újul meg, hanem kialakítanak egy sétálóutcát is és új burkolatot kapnak a színház körül fekvő közterületek.
Szintén megújul a zalaegerszegi Hevesi Sándor Színház, illetve 4 milliárd forintos támogatással elkezdődött a Szolnoki Szigligeti Színház épületének felújítása, valamint a kecskeméti Katona József Színház felújításának előkészítése is.
A színházak pénzügyi finanszírozása is átláthatóbb lesz
Az önkormányzatok ezután is szabadon dönthetnek, hogy önként vállalt feladatként fenntartanak-e saját színházat vagy sem, és ha igen, azt csak önkormányzati vagy vegyes fenntartásban kívánják-e működtetni.
Forrás: magyarepitok.hu