Egy új vizsgálat szerint a törpebolygó középső régiójának jeges felszíne alatt egy óceán lehet.
Szakértők egy csoportja szerint a Pluto egyik jeges medencéje, a Sputnik Planitia alatt máig nagy mennyiségben maradhatott fenn a folyékony víz.
Régóta folyik a szakmai vita arról, hogy a terület hogyan alakult ki, egyes elképzelések szerint a Sputnik Planitia egy becsapódás nyoma lehet. Mivel felszínén alig akadnak kráterek, feltételezhető, hogy viszonylag fiatal, talán néhány százezer éves, a régió pereme ugyanakkor jelentősen erodálódott, ez alapján viszont több milliárd éve jöhetett létre. A rejtett óceán elmélete mellett szól, hogy gravitációs anomáliát észleltek a területnél.
A kutatók azt feltételezik, hogy az óceán a becsapódás után jelent meg, majd évmilliókon át jég takarta. Éppen ezért olyan szimulációt hoztak létre, amelyben ellenőrizhették, hogy miként képes fennmaradni ilyen körülmények között egy nagyobb víztömeg.
Kamata Sunicsi, a Hokkaidói Egyetem munkatársa és kollégái elképzelése szerint egy hidrátréteg különítheti el a jeget a víztől. Az efféle anyagok nem túl jó hővezetők, így hosszú időn át, akár egymilliárd évig megóvhatják a vizet a fagyástól. A csapat szerint a hőfogó réteg egyik fő összetevője a metán lehet, ami az égitest belsejéből szivároghat.
Bár a fenti elmélet nem magyarázza meg a Sputnik Planitia összes egyediségét, a szimuláció alapján így is lehet egy rejtett óceán a régióban. A szakértők szerint hasonló víztömeg más jeges égitesteken is előfordulhat.