Hétfőn este megszólalt a szén-monoxid érzékelő Csornán a Gárdonyi utca egyik családi házában. |
A lakók kiszellőztettek és elhagyták az épületet, valamint értesítették a tűzoltókat. Rosszullétre nem panaszkodott senki. A csornai hivatásos tűzoltók, majd a gázszolgáltató szakemberének mérései is igazolták a mérgező gáz jelenlétét a levegőben. A lakásban egy kombi gázkazán biztosította a meleg vizet, ami a fürdőszobában volt. A lakók elmondása szerint használták a páraelszívót és a jól szigetelő műanyag ablakok is zárva voltak. A szén-monoxid visszaáramlását az elégtelen légellátás okozhatta, az üzemszerűen működő gázkazán elhasználta a helyiség levegőjét, valamint fokozta a problémát a páraelszívó egyidejű működése is. A szakemberek felhívták a lakók figyelmét a gyakori szellőztetésre, és javasolták egy szellőztető beszerelését a kazánházba. A szén-monoxid a lakás légterébe a kéményen, vagy a tüzelőberendezésen keresztül kerülhet. A nem megfelelően működő kéményből az égéstermék (füstgáz) visszaáramlik a lakásba, míg a nem kellően tömör kályhákból, kandallókból, füstcsövekből, az elszennyeződött fürdőszobai átfolyós vízmelegítőkből közvetlenül is juthat szén-monoxid a lakótérbe. Az utólag beépített gépészeti berendezések (pl. szagelszívó, szárító), valamint az utólagos építészeti átalakítások is befolyásolhatják az épület levegő ellátását, a kéménykör működését.
|
Cikkünk frissítése óta eltelt 6 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.
NEKED AJÁNLJUK
A karácsonyig tartó havazás idején is folyamatosan fog dolgozni a Magyar...
Az előrejelzések alapján az idei év negyedik adventi vasárnapján, azaz december 22-én késő délutántól az ország több térségében is havazás kezdődik. A változó intenzitású...