Napjainkban az Aldabra-atollon rengeteg faj él, ez azonban nem mindig volt így: 136 ezer éve egy óriási áradás minden életet elpusztított a szigeten.
Az ősi áradás többek közt az ott élő aldabrai fehértorkú guvat ősével is végzett, a röpképtelen madár viszont utóbb főnixként éledt újjá – írja az IFLScience. A jelenség hátterében egy ritka természetes folyamat, az ismétlődő evolúció áll.
Több ezer évvel ezelőtt néhány madagaszkári guvat Mauritiusra, Reunionra és az Aldabra-atollra vándorolt, ahol a ragadozók hiánya miatt idővel szükségtelenné vált a repülés. Így utóbb kialakult az eredeti faj röpképtelen alfaja, az aldabrai guvat.
136 ezer éve aztán az áradás az összes példányt elpusztította, néhány tízezer évvel később viszont a sziget ismét lakhatóvá vált. A madagaszkári madarak így újból megtelepedtek a területen, ahol ismételten röpképtelenné fejlődtek.
A kivételes, ismétlődő folyamatot a Portsmouth-i Egyetem és a Londoni Természettudományi Múzeum munkatársai fedezték fel. A szakértők a szigetről származó madárkövületeket vizsgálták.
A szakértők szerint a guvatok evolúciós szempontból kifejezetten gyorsan képesek elveszteni röpképességüket. Könnyen elképzelhető, hogy a helyi atollra több hullámban érkeztek a madarak, ahogy más állatfajok is újból megtelepedtek a szigeten a katasztrófát követően.
David Martill, a Portsmouth-i Egyetem kutatója szerint felfedezésük azt mutatja meg, hogy a változó tengerszint miként alakíthatja a fajokat.