Cikkünk frissítése óta eltelt 1 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

11. századi temetőt találtak a kutatók a bükkábrányi lignitbánya területén. A Miskolci Herman Ottó Múzeum régészei a nagyjából két hektáron keresztül húzódó területén három hónapig végeztek feltárásokat.

Főként gyermekek és nők maradványait találták meg

A lelőhelyen rézkorhoz és bronzkorhoz tartozó települések nyomait találták meg. A településekből kiemelkedik egy kamraszerű árokrendszer, valamint egy 200 méter átmérőjű körárok. Ezutóbbi ritkának számított a megyén belül. Az időszakokból több sírhelyet is feltártak. A halottakat réz és bronzékszerekkel temették el, illetve a maradványok mellett edények darabjait is megtalálták. A temető több mint 100 sírból állt. A halottak nagy részét a gyermekek és a nők képezték. 

A szakértők szerint a régészek egy nagyobb Árpád-kori temetőre bukkantak, de a település pontos helyét még nem sikerült meghatározni. A római császárkor időszakából előkerült egy magányos szarmata férfi sírja is, vas ruhakapcsolótűvel és bronz övszerelékkel.