Kezdőlap LIFE MAGAZIN

Újra meghosszabbították a fúrt és ásott kutak engedélyezésének határidejét

Cikkünk frissítése óta eltelt 5 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

Eddig minden határidő betarthatatlannak bizonyult.

Egyes becslések szerint az országban körülbelül egymillió kút gazdája figyeli aggódva azt, hogy mit kell tennie a birtokában lévő ásott vagy fúrt kúttal. A hatályos jogszabályok értelmében az ásott vagy fúrt kutak megépítéséhez, átalakításához, üzemeltetéséhez és megszüntetéséhez vízjogi engedély szükséges. Ha a kút vízjogi engedély nélkül került megépítésre, vagy attól eltérően került megvalósításra, fennmaradási engedélyt kell kérni. Amennyiben a hatóság a fennmaradási engedélyt utólag megadja, egyidejűleg a vízgazdálkodási bírságot is ki kell szabni.

Nagyon sok családi ház udvarán, kertjében, vagy mezőgazdasági termelők földjén, állattartó telepein vannak ilyen kutak. A törvény szerinti eljárással két nagy probléma van. Az egyik, hogy ha valaki a szabályok szerint akar eljárni (megfelelő képesítéssel rendelkező szakember által készített terv benyújtása, illeték fizetés) az körülbelül százezer forintos költséget is jelenthet. A másik probléma, hogy nincs annyi képesítéssel rendelkező szakember, aki határidőre az ország sok százezer kútjának a tervdokumentációját elkészíti. Fennmaradási engedélyt benyújtani csak ezzel lehetne. Ráadásul több szakember is azt nyilatkozta, hogy nem is biztos, hogy elvállalnák, hiszen utólag „megtervezni” egy ki tudja mikor, hogyan fúrt kutat szinte lehetetlen úgy, hogy azért a tervező a felelősséget is vállalja. Az már csak hab a tortán, hogy aki ezt a hercehurcát nem akarja vállalni, és úgy gondolja, hogy betemeti a kútját, az sem olyan egyszerű. A vízilétesítmény megszüntetése ugyanis szintén engedélyköteles tevékenység, emiatt a vízkivételt biztosító vízilétesítmény megszüntetésére irányuló eljárás során először az ügyfelet terv- és adatszolgáltatásra, azaz a megszüntetési engedélyhez szükséges tervdokumentációval és annak mellékleteivel azonos tartalmú dokumentáció benyújtására kötelezik.

Mivel a többszöri halasztás ellenére még most sem látszik a probléma megoldása, ezért 2023. december 31. napjáig újra meghosszabbították – 3 évvel – a fúrt kutak bejelentésének, engedélyeztetésének 2020. december 31-ére tett időpontját. Az elfogadott módosítás alapján az mentesül a vízgazdálkodási bírság megfizetése alól, aki 2023. december 31. napjáig kérelmezi az engedély nélkül, vagy engedélytől eltérően létesített vagy üzemeltet felszín alatti vízkivételt biztosító vízi létesítményt.

A türelmi idő meghosszabbítása a házi vízigényt kielégítő és a mezőgazdasági öntözési célú fúrt kutakra egyaránt vonatkozik. Magyarországon minden kutat engedélyeztetni köteles az építője, azokat is, amelyek korábban engedély nélkül (illegálisan) épültek, vagy a létesítési engedélyt ugyan megkapták, de a tervektől eltérő műszaki tartalommal és paraméterekkel valósultak meg végül.

Aki legkésőbb 2023. december 31-ig nem kér fennmaradási engedélyt az engedély nélkül vagy eltérően létesült kútra, annak 2024. január 1-jétől vízgazdálkodási bírságot kell fizetnie.

Forrás: inforabakoz.hu