Kezdőlap BLOG
Cikkünk frissítése óta eltelt 5 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.
Most, hogy ismét egy hivatalos nyomtatványt kell kitöltenem a gyermekemnek, megint furcsán nézem már az első sort. Oda mindig ezt írják: szülő vagy gondviselő neve. A gyermek az csak gond lenne? Vajon miért nincs rá jobb szó a magyar nyelvben? Persze a „gond” már a pocakban is az, hiszen amikor a hölgyek babát várnakak a legtöbben azt mondjuk rá: terhesek. Oké, elfogadom, hogy úgy a hetedik hónaptól valóban komoly súlyt kell cipelni, de a várandós szó elé miért került a köznyelvben vajon a terhes?
.
Biztos hasonló oka lehetett annak is, amikor a hivatalban kell valamit elintéznünk. Amikor még a személyi igazolványban feltüntették a foglalkozást, az egyik osztálytársam anyukájának ez állt ott: bonyolító.
.
Gyerekek van itt egy egyszerű ügy, adjuk már oda az Erzsikének, hatvan nap az eljárási határidő, de 2 perc alatt meg lehet oldani, ő a bonyolító, biztos kitalál valamit… Annak idején így képzeltem, de kiderült, hogy ő is „csak” ügyintéző volt.
.
Persze ha az eljárásra van 60 nap, akkor optimálisan ettől biztosan kevesebb is elég. Ezt szeretik sokan még ideálisabban úgy fogalmazni: a legoptimálisabb. Pedig ilyen szó nincs is. Az optimális önmagában a legjobbat jelenti, felesleges azt mondani, hogy a legeslegeslegeslegjobb nem?
.
Aki tud hasonlót nyugodtan tárcsázza ingyenesen hívható zöld számunkat. Ami szintén egy kétszerezett megoldás, hiszen a zöld szám az azt jelenti, hogy ingyenes, ha meg akarjuk magyarázni a tudatlanságban szenvedőknek, akkor inkább ezt mondjuk: tárcsázza ingyenesen hívható, azaz zöld számunkat.
.
Ha pedig bajban vagyunk kiket nem hívunk? Ma egyre többen a mentősöket, miközben sokkal inkább a mentőkre gondolunk. Hiszen egy másik számon is a tűzoltókat hívjuk, nem pedig a tűzoltósokat ugye?
.
A szavak jelentése persze változik a köztudatban.Néha már olyan sokan használják rosszul, hogy elfogadott jó megoldás lesz belőle. Annak idején, amikor még az újságíró iskolába jártam, az egyik tanárom hívta fel a figyelmet egy ilyen szóra: ez az alternatíva. Ahogy annak idején, ma is sokan használják – rosszul. Ha ugyanis valaki azt mondja: 4-5 alternatíva közül választhatunk, az azért fogalmaz rosszul, mert az alternatíva az eddig nem a lehetőség szinonimája volt, hanem azt jelenti, hogy pontosan két lehetőség.
.
Az a baj, hogy mi újságírók, akiknek az átlaghoz képes is jobban kellene vigyázni a magyar nyelvre, már mi is egyre többen használunk olyan kifejezéseket, mint pl. megrendezésre kerül. Nekem leginkább ettől futkos a szőr a hátamon. Mintha azt mondanánk, hogy a macska fel van mászva a fára. És már nemcsak meghívókban olvasom, a TV-ben is gyakran hallom – politikustól kezdve a sportvezetőn át a moderátorig ma már szinte mindenki rosszul használja.
.
Ha lehetne választani, elsőként ezt dobnám ki a köznyelvből!
NEKED AJÁNLJUK
Oxygen Media Híradó 2024.11.21.
Mutatjuk a mai műsort és annak témáit: Tíz, összesen 846 millió forintra becsült ingatlant, 150 millió forintnyi készpénzt, valutát, illetve bankszámlán lévő összeget, valamint egyedi...