A Duna Európa második legnagyobb folyója igazi nemzetközi folyó, amelynek vízgyűjtő területe 18 országot érint, összekötve ezzel politikai, gazdasági és kulturális régiókat. A közép-európai népek számára egyszerre fájdalmasan és felemelően fontos földrajzi, és kultúrtörténeti kategória.
A Duna védelmére és fenntartható használatára irányuló egyezményt 1994. június 29-én Szófiában írta alá 13 Duna menti ország. Az egyezmény előszavában az aláírók aggodalmukat fejezték ki „ a dunai államok környezetét, gazdaságát és jólétét hosszabb vagy rövidebb távon érő kedvezőtlen hatások előfordulása és fenyegetései miatt, amelyek a Duna-medence vízfolyásai állapotának változásaiból származnak”. Ennek megfelelően a Szófiai Konvenció szerződő felei megállapodtak abban, hogy együttműködnek a vízgazdálkodás alapvető kérdéseiben és intézkedéseket tesznek a kedvezőtlen környezeti hatások csökkentésére és megelőzésére.
Ebből a jelentős eseményből kívánt hagyományt teremteni a Duna Védelmi Nemzetközi Bizottság (ICPDR) életre hívva a Nemzetközi Duna Napot. Az első ilyen rendezvény 2004-ben került megrendezésre, mely azóta is eseményszámba megy Győr városában. 2011-ben immár nyolcadik alkalommal rendezi meg az Igazgatóság partnereivel az idei Győri Nyár programjában is jelzett rendezvényt, mely ráirányítja az emberek figyelmét a mintegy 81 millió embernek otthont adó Duna vízgyűjtőre, annak megóvására és fenntartható fejlesztésére.
Az évente változó szlogen most a „Tégy a folyókért!” felhívás üzenetét hordozza, amely aktív környezet- és vízvédelmi magatartásra bíztat. Az élővizek érdekében, védelmükben tett cselekvés nemcsak a hivatalos és civil környezetvédelmi és vízvédelmi szervek feladata, de valamennyiünk közös ügye és felelőssége is.
Ennek az ügynek a fontosságára kíván rámutatni a győri Duna Nap-i program, ahol a Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság szakmai partnereivel egy kellemes nyári délutáni vízparti találkozóra várja a győrieket. A programok között szerepel régi dunai mesterségek bemutatója, fotókiállítás, ismeretterjesztő előadások – szó lesz a Duna stratégiáról, az ökolábnyom és vízlábnyom jelentőségéről -, lesz horgász- halász bemutató, biológiai és bakteriológiai vízvizsgálatok.