Kezdőlap LIFE MAGAZIN

Hagyd élni!

Cikkünk frissítése óta eltelt 8 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

A Győri Állatkert oldalán olvashattunk egy európai kezdeményezésről, a „Let it grow – Hagyd élni” – kampányról. Idén a győri intézmény is csatlakozik az akcióhoz.

Ez a legnagyobb természetvédelmi kampány, amely valaha is megkísérelte az európai biodiverzitást támogatni. A Botanikus Kertek Nemzetközi Természetvédelmi Egyesülete (Botanical Gardens Conservation International – BGCI), az Ecsite, a tudományos központok és múzeumok európai hálózata, valamint az Európai Állatkertek és Akváriumok Szövetsége (European Association of Zoos and Aquaria – EAZA) közösen szervezi. Ez a szövetség a világ leghaladóbb tudományos oktatási, természetvédelmi és kutatási intézményeit tömöríti.

Talán hallotta már korábban a „biodiverzitás” kifejezést, de nem biztos, hogy egyértelmű volt, hogy mit is jelent ez, és hogy miért fontos az számunkra és a társadalom számára.

letitgrow

Szóval, mi is ez?

A Föld bolygót számtalan különböző tájkép alkotja, a mély óceáni árkoktól egészen a magashegységekig. Ezek majdnem mindegyikén találhatunk állatokat és növényeket, amelyek évmilliók alatt alkalmazkodtak az ottani élethez. Ezeknek az élőlényeknek az egymással és a környezetükkel való kölcsönhatása egy élő hálózatot alkot: az ökoszisztémát. Tehát a biodiverzitás az összes állat- és növényfajt jelenti, amelyek az adott ökoszisztémában előfordulnak.

A biodiverzitás sajnos mára mindenhol veszélyben forog, főleg az emberek vannak rá rossz hatással. Világszerte emberek milliói költöznek be a városokba, a mezőgazdaság egyre intenzívebbé válik, és nem fordítanak kellő figyelmet a természetre, és mindazokra, amelyeket a természet a számunkra nyújt. Mialatt az emberek nagy része tud arról, hogy például a trópusi esőerdőkben élő fajok milyen veszélyekkel néznek szembe, addig kevésbé köztudott, hogy Európa őshonos állat- és növényfajai is veszélyben vannak.

A Let It Grow kampány célja, hogy segítsen a természet sorsának fordulásában, háromszintes aktivitáson keresztül:

  • Felhívni a figyelmet, hogy az emberek megértsék, hogy mit jelent a biodiverzitás, és hogy miért fontos az európai ökoszisztémák egészségének a megőrzése az ott élő élőlények, a növények és állatok, köztük persze az emberek számára egyaránt.
  • Segíteni az embereket, olyan lehetőségeket és módszereket bemutatni, amelyek segítségével a kertjeikben, a közösségi tereken, erkélyeiken olyan „elhagyatott helyeket” hozhatanak létre, amelyek lehetőséget biztosítanak, hogy ott az őshonos állatok megtelepedhessenek és gyarapodhassanak.
  • Felméri a biodiverzitást a kontinens egészén, hogy tiszta képet kapjunk az őshonos fajokról, és bizonyítani tudjuk, hogy mindenki tud tenni az európai természet jövőjének a biztosításáért.

A biodiverzitásról szóló ismeretterjesztés az első nagy lépése, hogy megnyerjük a közönségünket az őshonos fajok védelmére, mert az emberek segítsége nélkül nem tudunk hatékonyak lenni!

Ha szeretnének többet megtudni a biológiai sokféleségről, és esetleg létrehozni egy „elhagyatott helyet”, nézzék meg a kampány honlapján a térképet, hogy hol találja a legközelebbi résztvevő intézményt. a Részleteket ITT találja.

 Az idén a Győri Állatkertünk is csatlakozik ehhez a kezdeményezéshez.