Kezdőlap Uncategorized

Hulladékgyűjtési szokások és tudatos vásárlás

Cikkünk frissítése óta eltelt 5 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

Manapság a globális felmelegedés és a klímaváltozás miatt egyre inkább oda kell figyelnünk a környezettudatosságra. Szerencsére a fiatalabb korosztályból is egyre többen gondolkodnak felelősen erről a témáról. 

Diákjaink írták rovatunkban most egy volt Mórás diák, Bári Szintia írását olvashatják a hulladékgyűjtési szokásokról és a tudatos vásárlásról:

Bári Szintia vagyok, tavaly érettségiztem a Mórában, ahol tantárgyaim között szerepelt a biológia is. A felkészüléshez pár osztályban kérdőíves felmérést készítettem arról, ki mennyire ismeri a szelektív hulladékgyűjtés szabályait, lehetőségeit.

Kiderült, hogy a kortársaim sok mindennel nincsenek tisztában a hulladékgyűjtéssel kapcsolatban. Az első probléma, hogy nagyon sokan nem tudják, mi a hulladéksziget és hulladékudvar közötti különbség.

Az udvar egy bekerített, őrzött terület, ahol lomot is leadhatunk, és hulladékszállítási díjért ingyen igénybe vehető. Itt leadható a komposztálásra váró hulladék is, pl. ágak, lenyírt fű, valamint a veszélyes hulladékok (elemek, égők, festékek stb.)

Ezzel ellentétben a sziget kisebb területet igényel, és csak a négy szelektív hulladék gyűjtésére alkalmas: papír, műanyag, fém és üveg. Annak ellenére, hogy nagyon sok helyen megtalálható a városban, még mindig kihasználatlan a lustaság vagy a tudatlanság miatt.

A legnagyobb probléma, hogy a diákok nem tudtak arra válaszolni, miért fontos szelektíven gyűjteni, pl. a PET-palackokat.
Nagyon sokan nem tudták, hogy a pizzásdobozt NEM dobhatjuk semmilyen szelektív gyűjtőbe, mivel a pizzán lévő zsírok, olajok miatt veszélyes hulladéknak számít. Mit szólnál hozzá, ha a füzeted olajos papírból készülne?! Nem fogna rá sem a toll, sem a ceruza…

A használt elemek gyűjtésénél szinte mindenki tudta, hogy az erre a célra kihelyezett elemgyűjtőbe kell őket dobni. (Igen, ilyen az iskolánkban is van!) Viszont azt már kevesen írták, hogy a lejárt gyógyszereket hova kell vinni. Erre a célra is találunk kijelölt gyűjtőket a patikákban és a drogériákban.

A PET-palackoknál oda kell figyelni, hogy az üveg tiszta legyen, enélkül fertőzésveszélyes. A kupakot szedjük le róla, és lehetőleg összepréselve dobjuk a konténerbe, hogy kisebb helyet foglaljon.

A palackokból újabb készül, de lehet bevásárlószatyor is. Ezenkívül a polár pulcsi is 100%-ban ebből készül. A befőttes üvegeknél és konzervdobozoknál is figyelnünk kell a tisztaságra, és a címkéjüket is le kell szedni, ami már papírhulladék.

Az írásokból az is kiderült, hogy sokan használnak bevásárlásnál saját szatyrot a családban. Csak remélhetjük, hogy ezt tudatosan, Földünk védelmében teszik.

Igaz, ezek csak apró dolgok, kis lépések, de elég lenne ahhoz, hogy alapvetően megváltoztassuk a szemléletet.

Remélem, sikerült pár tanáccsal, tanulsággal segítenem abban, hogy környezettudatosabbak legyünk!