Cikkünk frissítése óta eltelt 9 hónap, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

A modern görög muszaka azonban határozottan hús-tejtermék, de szerencsére azoknak, akik egész évben mellőzik az állati eredetű termékeket, nem feltétlenül kell beérniük a hagyomnyos verzióval..

A Szíriában és Libanonban található változatok paradicsom, padlizsán és hüvelyesek lakomája, gazdag és selymes olívaolajjal, egy csepp besamel nélkül. . Még Görögországban is az ortodox egyház által előírt évi 200 böjtölési nap azt jelenti, hogy a növényi alapú konyha sokkal gyakoribb, mint azt a hétköznapi látogatók, akik souvlakin és tengeri sügéren élnek, elképzelnék. Próbáljuk ki az isteni vegán moussakát!

Tökéletes vegán muszaka

Elkészítés 15 perc
Főzés 2 óra 15 perc, 4 adag

Só és fekete bors
2 padlizsán
3 evőkanál extra szűz olívaolaj , plusz sütéshez plusz
1 sárga hagyma hámozott és apróra vágott
250 g gesztenye vagy fehér gomba apróra vágva
2 gerezd fokhagyma , hámozott és apróra vágott 2 fahéjrúd
levél 1 tk szárított oregánó

, plusz egy kis extra a padlizsánhoz
2 evőkanál paradicsompüré
200 g száraz barna lencse
75 ml vörösbor
1 x 400 g konzervparadicsom
1 liter zöldségalaplé
1 evőkanál árpa miso paszta , vagy más miso paszta Kb.
300 g viaszos burgonya , vékonyra szeletelve

A besamelhez
75 g olívaolaj
75 g liszt
600 ml cukrozatlan növényi tej
szerecsendió

Elkészítés: 

A padlizsánt vágjuk hosszú, vékony szeletekre, szórjuk meg sóval, majd tegyük egy szűrőedénybe, és hagyjuk állni, amíg elkészítjük a szószt.

Az olajat egy széles serpenyőbe tesszük közepes-alacsony lángon, majd a hagymát puhára sütjük. Hozzákeverjük a gombát, addig pirítjuk, amíg el nem kezd kifolyni, majd feltekerjük a lángot, és rendszeresen kevergetve addig sütjük, amíg a serpenyő meg nem szárad és a gomba aranybarna nem lesz.

Kicsit levesszük a hőt, belekeverjük a fokhagymát, a fahéjat és a fűszernövényeket, és további pár percig pirítjuk. Keverjük hozzá a paradicsompürét, pirítsuk még vagy egy percig, majd keverjük hozzá a lencsét, hogy bevonja.

Adjuk hozzá a bort, és hagyjuk bugyogni, amíg a felére csökken. Adjuk hozzá a paradicsomot és az alaplevet, vegyük le a hőt, és hagyjuk párolni körülbelül egy órát, amíg a lencse megfő, a szósz pedig dús és sűrű lesz.

Keverjük hozzá a misót, kóstoljuk meg és állítsuk be a fűszerezést, ha szükséges, majd halásszuk ki és dobjuk ki a fahéjat és a babérlevelet.

Közben egy serpenyő alját kikenjük olívaolajjal, és közepesen magas lángra állítjuk. Ha már felforrósodott, szárítsuk meg a padlizsánt, és adagokban süssük puhára és aranybarnára, szükség szerint töltsük fel az olajat.

Ha megsült, tegyük konyhai papírra, hogy lecsepegjen. Ha az összes padlizsán megsült, ismételjük meg a folyamatot a burgonyával, főzzük puhára és enyhén aranybarnára.

Melegítsük elő a sütőt 200 C-ra (légkeveréses 180 C)/gáz 6. A besamel elkészítéséhez hevítsük fel az olajat egy kis serpenyőben, majd keverjük bele a lisztet, hogy tésztát kapjunk. Pár percig pirítjuk, majd fokozatosan hozzákeverjük a tejet, és folyamatosan kevergetve addig főzzük, amíg besűrűsödik. Ízlés szerint sóval és reszelt szerecsendióval ízesítjük. Egy közepes tepsi alját vékonyan kikenjük, majd beborítjuk a burgonyával, és enyhén ízesítjük sóval és egy teáskanál oregánóval.

Rákanalazzuk a szószt, majd rátesszük a padlizsánt, és még egy kis oregánóval ízesítjük. A tetejére kanalazzuk a besamelt, és egyengessük ki.

Süssük kb. 45 percig, amíg aranybarna nem lesz, majd vegyük ki és tálalás előtt hagyjuk kihűlni, hogy szobahőmérsékletű legyen.